Europamästerskapen i simning 2022
Foro Italico, Rom, Italien
11-18 augusti

startsida = dag 1 den 11 aug = dag 2 den 12 aug = dag 3 13 den aug = dag 4 den 14 aug = dag 5 den 15 aug = dag 6 den 16 aug = dag 7 den 17 aug
På dagssidorna hittar du resultatlänkar plus att Thomas Jansson och Bosse Hultén kommentarer varje dag.

Svenska Truppen

Svenska Truppen

klicka på resp namn så kommer du till de personliga rekorden för simmaren och alla deras noteringar i simkarriären.

DAMER
Hanna Bergman,  SK Poseidon
Louise Hansson,  Helsingborg SS
Sophie Hansson, Helsingborg SS
Thilda Häll , SK Elfsborg
Sara Junevik, Falu SS
Alicia Lundblad, SK Neptun
Julia Månsson, Örebro SA
Elvira Mörtstrand, Västerås SS
Hanna Rosvall,  Helsingborg SS
Sarah Sjöström,  Södertörns SS
Klara Thormalm,  Jönköping SS
Cecilia Viberg,  SKK
Sofia Åstedt,  SK Elfsborg
Lisa Nystrand, SK NEptun

HERRAR
Isak Eliasson,  Spårvägen SF
Erik Falk,   Polisens IF
Robin Hanson,  Spårvägen SF
Emil Hassling, Landskrona SS
Oskar Hoff,    Landskrona SS
Marcus Holmquist, Jönköping SS
Victor Johansson, Jönköping SS
William Lulek,  SK Neptun
Elias Persson,  MKK
Daniel Räisänen,  Täby Sim
Björn Seeliger,  SKK

Tävlingstider

Försökstävlingar varje dag 09.00
Finaltävlingar varje dag 18.00
Hela programmet på en bild - klick

VM på TV
Försöken sänds på LEN WEB från 09.00 - klick
Finalerna sänds på SvT2 från 18.00
SvT Play - klick (alla pass)
Tävlingarna kommenteras av Niklas Nord tillsammans med expertkommentatorn Lars Frölander. 

TV-läktaren på Foro Italico

Rekord
Svenska rekord herrar  damer
Europarekord
Världsrekord

Hemsidans källor
Foto:
Bildbyrån och Bo Hultén
Text: Bo Hultén och Thomas Jansson

EM genom tiderna

1926 Budapest Ungern
1927 Bologna Italien
1931 Paris Frankrike
1934 Magdeburg Tyskland
1938 London Storbritannien
1947 Monte Carlo Monaco
1950 Wien Österrike
1954 Turin Italien
1958 Budapest Ungern
1962 Leipzig Östtyskland
1966 Utrecht Nederländerna
1970 Barcelona Spanien
1974 Wien Österrike
1977 Jönköping Sverige
1981 Split Jugoslavien
1983 Rom Italien
1985 Sofia e Bulgarien
1987 Strasbourg Frankrike
1989 Bonn Västtyskland
1991 Aten Grekland
1993 Sheffield Storbritannien
1995 Wien Österrike
1997 Sevilla Spanien
1999 Istanbul Turkiet
2000 Helsingfors Finland
2002 Berlin Tyskland
2004 Madrid Spanien
2006 Budapest Ungern
2008 Eindhoven Nederländerna
2010 Budapest Ungern
2012 Debrecen Eindhoven Ungern Nederländerna
2014 Berlin Tyskland
2016 London Storbritannien
2018 Glasgow Storbritannien
2020 Budapest Ungern
2022 Rom Italien

Förhands

2022-08-09 EM börjar på torsdag.
Varje mästerskaps har sina minnen. 2009 var det visserligen inget EM men väl ett VM. I detta sammanhang har det ingen betydelse för minnena från den gången var den oerhörda värmen i Rom. Mellan 55-60 grader på pressläktaren på förmiddagen och alla de världsrekord som slog. Dessa slogs ju för att dräktgalenskapen med gummidräkterna nådde son peak just då innan de blev förbjudna och om detta skriver den dårvarande förbundskapten Thomas Jansson idag - i försnacket till EM-simningarna.

Minnen från Rom 2009

Med bara dagar kvar till EM i Rom påminns jag om VM 2009 och dessa superdräkter.

Vi hade vårt uppladdningsläger i Decenzano i södra delen av Gardasjön. Ett härligt och bra läger som Anne Forsell hjälpt till med att fixa. Bra mat och framförallt alla härliga ostar är i minnet. Men hajdräkterna överskuggar det mesta.

Vi hade fått en tilldelning av Arena och vi övade att ta på oss dräkterna. Det krävdes klippta naglar och handskar samt en uppsjö av tålamod. I takt med att dräkter förstördes fick vi nya av Arena. Efterhand tröt deras tålamod och jag var tvungen att returnera de trasiga dräkterna för att få nya. Flera av simmarna kom till mig, nästan med gråten i halsen, för att det var så svårt och stressande med detta för simningen nya momentet av materialhantering. Inget som kanske en slalomåkare hade höjt ögonbrynen för. Men för oss var det nytt.

En dräkt fattades dock och den hade en av simmarna ”gömt” undan vilket hen berättade om i media många år senare.

Jag själv provade den största dräkten för att kunna sätta mig in i hur svårt det var och för att kanske kunna ge råd. Dräkten tryckte upp magen till bröstet, överskottslagren på bröstet åkte upp till halsen och huvudet. Det finns ett kort på mig som visar en underlig figur. En från förbundets anställda vid den tiden har den väl bevarad och har avgett ett löfte att den för alltid skall vara hemlig. Skönt!

Väl i Rom hade Arena sitt lager på en av båtarna invid vattnet vid simstadion. Så rutinen var att varje morgon passera båten, lämna in trasiga dräkter och kvittera ut nya. Det var ett ganska stort stressmoment.

Under resans gång lärde sig de flesta hur man lugnt, säkert och systematiskt skulle kunde krypa in i en dräkt. På simstadion gällde det att hitta skugga eller ett rum med kylanläggning.

VM avseende dräkterna gick med bara små intermezzon. Jag tror en av killarna i 4x100 laget fick simma med en sprucken dräkt. Fyra år av finalsimningar för detta lag bröts.

Nu är det andra tider och nu är det EM med många härliga simningar framför oss, inte minst med tanke den svenska truppen. Den kan överraska!

Nu kör vi! Thomas  

2022-08-04  EM-guld och svenskt rekord i Eindhoven 2008 (utan Frölander, vilket överraskade många)

Jag hade lyxen som förbundskapten att förfoga över sex sprinters med internationell kapacitet. Tre av dem, var på ett vis självklara till kommande OS i Beijing. Nämligen Petter Stymne, Stefan Nystrand och Jonas Persson. Därutöver hade vi Lars Frölander (som fick fightas för sin OS-plats i sin mer seriösa comeback), Christoffer Vikström och Marcus Piehl. EM var också uttagning till OS. Lagkappen gick första dagen och efter samtal med Lars beslöt vi att han inte skulle ingå i laget. Lars som alltid under mina år intog en ödmjuk attityd inför de frågeställningar vi hade. Däremot hade han starka inspel på hur vi skulle disponera lagen när vi simmade finaler Han skulle simma till sig sin OS-plats via det individuella loppet, där han senare i veckan hade 50,14. Sedan beslöt vi innan lagkappen att Christoffer skulle få sin individuella tid via startsträckan i försöken (50,67) och Marcus i finalen (50,56). På det viset fick dessa tre var sin chans till en tid med fast start.

Vi visste att vårt lag var medaljmässiga. Jonas hade övertygat stort i USA och Stymne var bättre än någonsin. Sen hade vi Nystrand, en världsartist. Men att det skulle räcka till guld, var en överraskning och vilken final det blev.

Marcus växlar som sjua efter en fin startsträcka, strax över sitt personliga rekord. Sedan hoppar Stefan i och simmar på 47,52 och för upp oss till 3:e plats, stressande Ryssland som då överväxlar. Petter Stymne gör ingen besviken (49,30) och vi växlar 2:a inför sista sträckan, två tiondelar före Italien som har Filippo Magnini som slutman. En av våra ledare vänder sig till mig och säger, det går inte, guldet kan vi glömma. Det här fixar Jonas, svarar jag.

Vilken fight det blev, efter vändningen vid 350 har avståndet ökat med 5/10 delar. Jonas öppnar på 22,45 och Magnini på 23,09. Italienaren närmar sig centimeter för centimeter men Jonas gör formidabla sista 25 meter och vi vinner. Jonas simmar på 48,03 mot Filippos 48,20. EM-GULD!!!!

Värt att notera att detta är med dräktgenerationen före OS-2008, då vi fick ytterligare justerade dräkter och därefter kom superdräkten 2009. Jonas Persson är tillsammans med Petter Stymne några av våra bortglömda stjärnor. Jonas simmade sedermera semifinal på OS och var med i vårt lag som blev femma. Då hade Lars Frölander anslutit till laget, ett fenomenalt 4x100 frisimslag.

2022-08-01 Tio dagar till Europamästerskapen - förhands nr 4
Bosse Hultén skriver lite förhandssnack till Europamästerskapen som startar den 11 augusti:

Under EM-historien
i simning har Sverige vunnit åtta lagkappsfinaler. Fyra för herrar och fyra för damerna. EM-historien startade 1926 och nu den 11 augusti 2022 är det start igen. Denna gång i Rom. Den eviga staden.

De åtta segrarna är:
1947 Monaco herrar 4x200m fritt (se text den 26 juli)
1950 Venedig herrar 4x200m fritt
1962 Leipzig herrar 4x200m fritt (text nedan)
1999 Helsingfors damer 4x100m medley
2000 Istanbul 4x100m medley
2000 Helsingfors damer 4x100m fritt
2008 Eindhoven herrar 4x100m fritt (kommer under veckan)
2014 Berlin damer 4x100m fritt

Lagkapperna i EM-historien har satt sina spår. Guldet på 4x200m fritt är klassiskt men det kanske allra mest omtalade guldet och det med störst ikon-status är simningen i östtyska Leipzig 1962.
I denna ikonstatus finns några ingredienser som gör att laget har funnits med i snacket in i vår tid.

En av de bidragande orsakerna är att EM i simning 1962 var ett av de första simmästerskapen som televiserades i Sverige. Hösten 1961 hade simningen fått ett medialt genombrott genom att SvT sände Sju-Nationers tävlingen som gick i Malmö. Alla visste med ens vilka de bästa simmarna var i landet.
Två – att Per Ola Lindberg hade blivit den första USA-exporten inom simningen. Hans USA-träning var lika omskriven som de första svenskarna som spelade i NHL.
Tre - sedan var det den svenske expertkommentatorn, Birger Buhre som kommenterade tävlingarna tillsammans med Bengt Bedrup.

Kan också nämnas det var ju så att laget var väldigt jämnt också. En riktig laginsats. Bäst var ju egentligen Mats Svensson, Elfsborgs simmaren som simmade startsträckan. Per Ola var mer sprintinriktad och bättre på 100 meter och Hasse Rosendahl bättre på distanserna över 200 meter. Det stora lyftet i laget stod Lars Erik Bengtsson. Han liksom resten av laget simmade in på 2.04 på sin sträcktid.
Sverige hade fighten om segern med Frankrike. Fransoserna med storstjärnan Alain Gottvalles på sista sträckan och det klassiska som hände i loppets sista vändning, efter 750 meter var att Per Ola Lindberg voltvände. Det hade ingen svenska simmare gjort tidigare och detta kom att avgöra loppet. Dessutom fick den svenska TV-publiken veta det, nästan utan att man behövde mikrofoner. Birger Buhre reste sig upp i den skrangliga minimala Tv-Hytten och skrek på härligt skånska ”Han våååltvääänder” och resten är svensk idrottshistoria. Hytten blev efter detta mer eller mindre ”spinkeved” som vi säger på skånska.
Jag kan också fortfarande höra Bedrup på sin ”bedrupianska”, fråga Per Ola efter loppet – ”och du Peeerola ( man kunde bara ana bindestrecket) hur vågade du voltvända?”

Loppet har blivit klassiskt för främst två saker – Per Ola Lindbergs voltvändning och för Birger Buhres sätt att förmedla detta till TV-publiken. Fram till dess hade de sk expertkommentatorerna inte tagit plats i TV-rutan men det kan med fog säga att Birger gjorde.

Herrarna som simmade lagkappen var Mats Svensson 2:04.4, Lars-Erik Bengtsson 2:04.6 , Hans Rosendahl 2:04.6 och Per-Ola Lindberg 2:04.8

En bonushistoria till detta är:
2005 skulle jag köpa en bil. Den andra tjänstebilen som jag köpte från en Vd på ett av landets mer bekanta livsmedelsföretag. En kompis till mig. När jag kom till företaget så slussades jag in till finaschefen som skulle genomföra köpet så att inga oegentligheter skedde. Denne var av typen ”sport och simintresserad” men också den där typen som gillar frågesport. Han sa så här ” Kan du namnet på killarna som vann 4x200m fritt på EM i Leipzig 1962 så bjuder jag på 15 000 kronor i rabatt. Jag kontrade med ”Om jag kan namnet på deras fruar bjuder du på ytterligare 5.000: -” Det var OK och jag rabblade namnen. Han visste ju inte att jag hade delat bord med dessa personer på Simförbundets 100 års jubileum några månader tidigare. Värdelöst vetande blev inte så värdelöst….

Nedan lagkappslaget på 4x200m fritt i Rekordmagasinets version som samlarbild.

Suzanne Nilsson som omtalas i Thomas text nedan

2022-07-28 Förhands EM i simning 2022 del 3
Snart är det dags för EM. Bosse Hultén och Thomas Jansson skriver en del förhandssnack om just Europamästerskapen i simning på simma fram till det är dags den 11 augusti, Idag blickar Thomas Jansson fram emot EM 2022 men ger också ett titt i backspegeln.

Snart är det snart dags för Europamästerskapen

Nu närmar sig EM i Rom med stormsteg, bara dryga 2,5 veckor kvar. Tävlingarna avgörs i min absoluta favoritbassäng. Den ger OS-vibbar, OS avgjordes här 1960 och det var första gången jag så något på TV och det var hos en släkting. Jane Cederkvist vann ett silver på 400 frisim. Sedan dröjde det ända till 1983 innan jag fick vara på plats personligen och fick uppleva idrottsatmosfären och miljön där. Då var det ett led i förberedelserna inför EM. Min dåvarande bästa simmerska Suzanne Nilsson visade storform. På EM var 4x200 frisim med för första gången för damer, Sverige blev 4:a efter en gigantisk kamp på sistasträckan med Tyskland. Armi Airaksinen var vår slutkvinna. Per Johansson försvarade titeln på 100 frisim. Det tillsammans med att vår Förbundskapten Sven von Holst närapå hamnade i slagsmål med Italienska funktionärer är starka minnen från 9183. Det och mycket mer, inte minst från förberedelserna innan EM finns i minnesarkivet.

Sedan får vi hoppa fram till perioden 2005-2009 då det blev återbesök varje år. Från VM 2009, är det dräkterna, Sarah och Therese som är både ljuva minnen och speciella minne och då tänker jag på allt kring dräkterna.

Men nu är det 2022 och ett Europamästerskap står för dörren. Hur kommer det att gå? Här några tankar utan att ha plöjt någon startlista. Louise och Sophie Hansson är förstås klara medaljkandidater. Sjöström skall väl fiska hem 2 individuella guld! Chans till medalj, finns på damernas medleylag och korta frisimslagkappen förstås. Sara Junevik kan också skrälla med medalj.

På herrsidan får Björn Seeliger vara en medaljkandidat på 50 frisim. Kanske den enda realistiska medaljchansen. Men det kan bli många finalplatser för herrarna, jag tänker på 4x100 frisim, Mixedlagkapp, Victor Johansson och Robin Hanson. Sedan är det extra trevligt när det oväntade sker.

Det innebär att det blir högtidsstunder framför TV med Niklas Nord och Lars Frölander vid rodret.

Jag kommer också att skriva varje tävlingsdag på Simma. Det blir fokus på utveckling och personliga rekord, men förstås också på finaler, medaljer och annat godis.

2022-07-26 EM närmar sig - förhands del 2
Nu är det bara 15 dagar kvar till EM i simning. Start i Rom den 11 augusti.
Europamästerskapen, inte bara simning utan i alla idrotter, var riktigt stort förr i tiden. Nuförtiden så orkar de största stjärnorna inte engagera på samma sätt i Europamästerskap. Det är inte bara för att precis simningen har fått inflation i mästerskap utan snarare för att utbudet på tävlingar har ökat lavinartat. Tidsandan och överportioneringens fel.

Men EM i simning var rejält stort efter Andra Världskriget och egentligen fram till 1980-talet då VM i simning och de alltmer frekventa kortbanemästerskapen tog över.


1947 var det första EM:et som simmades efter kriget och det simmades i Monaco. De dominerande länder den gången var Frankrike och Danmark. Kanske lite konstigt. De bägge länderna borde varit krigströtta och haft svårt att underhålla simningen under kriget. Men inte. Den största stjärnan under tävlingarna var fransosen "Alex" Jany. Segrare på 100 och 400m fritt. Dessutom vann han samma distanser tre år senare när tävlingarna simmades i Venedig. Bägge gångerna fick han dessutom silvermedaljer på 4x200m fritt.

När Jany missade guldet i lagkappen (som var den enda lagkappen dåförtiden) så var det Sverige som vann. Den svenska segertiden var 9.00.5 före Frankrike på 9,00.7 och Ungern 9.01.0. Det måste varit en ooolidligt spännande match. Det svenska laget ses på bilden ovan och i år är det exakt 75 år sedan man simmade hem denna triumf. Laget bestod av Per-Olof Olsson, Martin Lundén Per-Olof Östrand och  Olle Johansson. Per Olof Olsson vann dessutom hem en silvermedalj på 100m fritt. Ytterligare tre silver kammade Sverige hem. Två simhopp och så silvret i vattenpolo.

2022-07-22 EM närmar sig - förhands del 1
Nu är det bara 19 dagar kvar till Europamästerskapen i simning. Den 11 augusti är det dags för tävlingarna nere i Rom på Foro Italico och vi kommer naturligtvis bevaka det för SIMMAs räkning men innan dess är det dags för Ungdoms-OS (den Europeiska delen) eller Eyof som det egentligen kallas. Start på måndag och du kan länka resultat och annat här på SIMMA. Mer förhand om EM kommer den närmaste veckan. Under tiden - titta på den underbara Youtubeklippet ovan, trailern för EM i den eviga staden Rom.