Du kan ratta dig på de speciella OS-sidorna här:
Startsida OS   Frisim  Ryggsim   Fjärilsim  Bröstsim   Medley

SIMMA.NU - Olympiska spelen genom tiderna

Frisim damer och herrar. Resultat och kommentarer. På denna sida hittar du samtliga frisimsgrenar inkl lagkapper

Damgrenarna

Therese Alshammar har simmat OS-finaler tre gånger - år 2000, 2004 och 2012

50m fritt damer
Vi har sett två svenskor genom tiderna göra OS-finalen på 50m fritt. Therese Alshammar och Linda Olofsson (numera Andersson).
Therese i finalen 200, 04 och 12. Notera att årets semifinal av Alshammar 24.72 bara var 0.21 sek långsammare än för 16 år sedan när hon tog silver.
Inge de Bruijn, Holland har vunnit två guld och rankas av oss som nr 1 genom tiderna i den här grenen.

50m fritt damer

2016 Rio

1 BLUME Pernille DEN 24.07
2 MANUEL Simone USA 24.09
3 HERASIMENIA Aliaksandra BLR 24.11
4 HALSALL Francesca GBR 24.13
5 CAMPBELL Cate AUS 24.15
6 KROMOWIDJOJO Ranomi NED 24.19
7 CAMPBELL Bronte AUS 24.42
8 MEDEIROS Etiene BRA 24.69

2012 London
1 KROMOWIDJOJO, Ranomi NED 24.05
2 HERASIMENIA, Aleksandra BLR 24.28
3 VELDHUIS, Marleen NED 24.39
4 STEFFEN, Britta GER 24.46
5 HALSALL, Francesca GBR 24.47
6 ALSHAMMAR, Therese SWE 24.61
7 HARDY, Jessica USA 24.62
8 VANDERPOOL-WALLACE, Arianna BAH 24.69

2008 Beijing
1 STEFFEN, Britta GER 24.06
2 TORRES, Dara USA 24.07
3 CAMPBELL, Cate AUS 24.17
4 TRICKETT, Lisbeth AUS 24.25
5 VELDHUIS, Marleen NED 24.26
6 JOYCE, Kara Lynn USA 24.63
7 SCHREUDER, Hinkelien NED 24.65
8 HERASIMENIA, Aleksandra BLR 24.77

2004 Athens
1 DE BRUIJN, Inge NED 24.58
2 METELLA, Malia FRA 24.89
3 LENTON, Lisbeth AUS 24.91
4 ALSHAMMAR, Therese SWE 24.93
5 JOYCE, Kara Lynn USA 25.00
6 ENGELSMAN, Michelle AUS 25.06
7 THOMPSON, Jenny USA 25.11
8 CAZZIOLATO, Flavia BRA 25.20

2000 Sydney
1 DE BRUIJN, Inge NED 24.32
2 ALSHAMMAR, Therese SWE 24.51
3 TORRES, Dara USA 24.63
4 VAN DYKEN, Amy USA 25.04
5 MORAVCOVA, Martina SVK 25.24
6 VÖLKER, Sandra GER 25.27
7 SHEPPARD, Alison GBR 25.45
8 MINAMOTO, Sumika JPN 25.65

1996 Atlanta
1 VAN DYKEN, Amy USA 24.87
2 LE, Jingyi CHN 24.90
3 VÖLKER, Sandra GER 25.14
4 MARTINO, Angel USA 25.31
5 MARTINDALE, Leah BAR 25.49
6 OLOFSSON, Linda SWE 25.63
7 SHAN, Ying CHN 25.70
8 MESHERYAKOVA, Natalia RUS 25.88

1992 Barcelona
1 YANG, Wenyi CHN 24.79
2 ZHUANG, Yong CHN 25.08
3 MARTINO, Angel USA 25.23
4 PLEWINSKI, Catherine FRA 25.36
5 THOMPSON, Jenny USA 25.37
6 MESHERYAKOVA, Natalia EUN 25.47
7 OSYGUS, Simone GER 25.74
8 DE BRUIJN, Inge NED 25.84

1988 Seoul
1 OTTO, Kristin GDR 25.49
2 YANG, Wenyi CHN 25.64
3 MEISSNER, Katrin GDR 25.71
3 STERKEL, Jill USA 25.71
5 FETTER, Leigh Ann USA 25.78
6 COSTACHE, Tamara ROU 25.80
7 PLEWINSKI, Catherine FRA 25.90
8 VAN VIRDUM, Karen AUS 26.01

100m fritt damer

När Sarah Sjöström i natt simmar final på 100m frisim så är hon den sjunde svenska finalisten från Sverige i denna gren. Jane Gylling hette den första. En simmerska från SK Najaden i Göteborg som var i final 1920. Vid samma spel deltog hon i det svenska lagkappslaget på 4x100m som tog brons.
Sedan dröjde det fram till 1948, direkt efter andra världskriget. Då hade vi två finalister. Ingegärd Fredin och Elisabeth Ahlgren. Stockholms-simmerskan (Ängby SS, IFK Stockholm, Neptun) var under slutet av 40-talet och i början av -50-talet svensk simdrottning. Ahlgren fick en brorsdotter senare som också fick namnet Elisabeth Ahlgren och som 1982 tog EJM-brons på 100m fjäril.
1964 simmade Ann Christine Hagberg OS-final på 100m fritt. Det blev bara en sjundeplats trots att hon då hade Europarekord på distansen. Agneta Eriksson Västerås simmade final i Moskva 1980 och vår senaste finalist är Therese Alshammar från OS 2000. Idag är det dags för Sarah!
Internationellt måste Dawn Fraser rankas som alla tiders 100 meter frisimmerska. Os-guld 1956-60-64. Helt enkel outstanding

100m fritt damer

2016 Rio
1 MANUEL Simone USA 52.70
1 OLEKSIAK Penny CAN 52.70
3 SJOSTROM Sarah SWE 52.99
4 CAMPBELL Bronte AUS 53.04
5 KROMOWIDJOJO Ranomi NED 53.08
6 CAMPBELL Cate AUS 53.24
7 WEITZEIL Abbey USA 53.30
8 OTTESEN Jeanette DEN 53.36

2012 London
1 KROMOWIDJOJO, Ranomi NED 53.00
2 HERASIMENIA, Aleksandra BLR 53.38
3 TANG, Yi CHN 53.44
4 SCHLANGER, Melanie AUS 53.47
5 FRANKLIN, Missy USA 53.64
6 HALSALL, Francesca GBR 53.66
7 OTTESEN GRAY, Jeanette DEN 53.75
8 HARDY, Jessica USA 54.02

2008 Beijing
1 STEFFEN, Britta GER 53.12
2 TRICKETT, Lisbeth AUS 53.16
3 COUGHLIN, Natalie USA 53.39
4 SEPPÄLÄ, Hanna Maria FIN 53.97
5 OTTESEN, Jeanette DEN 54.06
6 VELDHUIS, Marleen NED 54.21
6 ZHU, Yingwen CHN 54.21
8 HALSALL, Francesca GBR 54.29

2004 Athens
1 HENRY, Jodie AUS 53.84
2 DE BRUIJN, Inge NED 54.16
3 COUGHLIN, Natalie USA 54.40
3 METELLA, Malia FRA 54.50
5 JOYCE, Kara Lynn USA 54.54
6 NIANGKOUARA, Nery Mantey GRE 54.81
7 MORAVCOVA, Martina SVK 55.12
8 POPCHANKA, Alena BLR 55.24

2000 Sydney
1 DE BRUIJN, Inge NED 53.83
2 ALSHAMMAR, Therese SWE 54.33
3 THOMPSON, Jenny USA 54.43
3 TORRES, Dara USA 54.43
5 MORAVCOVA, Martina SVK 54.72
6 MULLER, Helene K RSA 55.19
7 MINAMOTO, Sumika JPN 55.53
8 VAN RIJN, Wilma NED 55.58

1996 Atlanta
1 LE, Jingyi CHN 54.50
2 VÖLKER, Sandra GER 54.88
3 MARTINO, Angel USA 54.93
4 VAN DYKEN, Amy USA 55.11
5 VAN ALMSICK, Franziska GER 55.59
6 RYAN, Sarah AUS 55.85
7 JACOBSEN, Mette DEN 56.01
8 BRIENESSE, Karin NED 56.12

1992 Barcelona
1 ZHUANG, Yong CHN 54.64
2 THOMPSON, Jenny USA 54.84
3 VAN ALMSICK, Franziska GER 54.94
4 HAISLETT, Nicole USA 55.19
5 PLEWINSKI, Catherine FRA 55.72
6 LE, Jingyi CHN 55.89
7 OSYGUS, Simone GER 55.93
8 BRIENESSE, Karin NED 56.59

1988 Seoul
1 OTTO, Kristin GDR 54.93
2 ZHUANG, Yong CHN 55.47
3 PLEWINSKI, Catherine FRA 55.49
4 STELLMACH, Manuela GDR 55.52
5 POLL, Silvia CRC 55.90
6 BRIENESSE, Karin NED 56.15
7 TORRES, Dara USA 56.25
8 VAN BENTUM, Conny NED 56.54

1984 Los Angeles
1 HOGSHEAD, Nancy USA 55.92
1 STEINSEIFER, Carrie USA 55.92
3 VERSTAPPEN, Anne-Marie NED 56.08
4 VAN BENTUM, Conny NED 56.43
5 PEARSON, Michele AUS 56.83
6 CROFT, June GBR 56.90
7 SCHUSTER, Susanne FRG 57.11
8 RUSSEL, Angela AUS 58.09

1980 Moscow
1 KRAUSE, Barbara GDR 54.79
2 METSCHUK, Caren GDR 55.16
3 DIERS, Ines GDR 55.65
4 KLEVAKINA, Olga URS 57.40
5 VAN BENTUM, Conny NED 57.63
6 STRUNNIKOVA, Natalia URS 57.83
7 BERGER, Guylaine FRA 57.88
8 ERIKSSON, Agneta SWE 57.90

1976 Montreal
1 ENDER, Kornelia GDR 55.65
2 PRIEMER, Petra GDR 56.49
3 BRIGITHA, Enith NED 56.65
4 PEYTON, Kim USA 56.81
5 BABASHOFF, Shirley USA 56.95
6 HEMPEL, Claudia GDR 56.99
7 STERKEL, Jill USA 57.06
8 WEBER, Jutta FRG 57.26

1972 Munich
1 NEILSON, Sandy USA 58.59
2 BABASHOFF, Shirley USA 59.02
3 GOULD, Shane AUS 59.00
4 WETZKO, Gabriele GDR 59.21
5 REINECK, Heidemarie FRG 59.73
6 EIFE, Andrea GDR 59.91
7 PATOH, Magdolna HUN 1:00.02
8 BRIGITHA, Enith NED 1:00.09

1968 Mexico City
1 HENNE, Jan USA 1:00.0
2 PEDERSEN, Susan USA 1:00.3
3 GUSTAVSON, Linda USA 1:00.3
4 LAY, Marion CAN 1:00.5
5 GRÜNERT, Martina GDR 1:01.0
6 JACKSON, Alexandra GBR 1:01.0
7 SEGRT, Mirjana YUG 1:01.5
8 TOROCZY, Judit HUN 1:01.6

1964 Tokyo
1 FRASER, Dawn AUS 59.5
2 STOUDER, Sharon USA 59.9
3 ELLIS, Kathleen USA 1:00.8
4 TERPSTRA, Erica NED 1:01.8
5 LAY, Marion CAN 1:02.2
6 DOBAI, Madarasc HUN 1:02.4
7 HAGBERG, Ann-Christine SWE 1:02.5
8 BELL, Lynette AUS 1:02.7

1960 Rome
1 FRASER, Dawn AUS 1:01.2
2 VON SALTZA, Chris USA 1:02.8
3 STEWARD, Natalie GBR 1:03.1
4 WOOD, Carolyn USA 1:03.4
5 DOBAI-MADARÁSZ, Csilia HUN 1:03.6
6 TERPSTRA, Erica NED 1:04.3
7 GASTELAARS, Cockie NED 1:04.7
8 STEWART, Mary CAN 1:05.5

1956 Melbourne
1 FRASER, Dawn AUS 1:02.0
2 CRAPP, Loraine AUS 1:02.3
3 LEECH, Faith AUS 1:05.1
4 ALDERSON-ROSAZZA, Joan USA 1:05.2
5 GRANT, Virginia CAN 1:05.4
6 MANN, Shelley USA 1:05.6
7 ROE, Marrion NZL 1:05.6
8 MYBURGH, Natalie RSA 1:05.8

1952 Helsinki
1 SZÖKE, Katalin HUN 1:06.8
2 TERMEULEN, Johanna NED 1:07.0
3 TEMES, Judit HUN 1:07.1
4 HARRISON, Joan RSA 1:07.1
5 ALDERSON, Joan USA 1:07.1
6 HEIJTING-SCHUMACHER, Irma NED 1:07.3
7 STEPAN, Marilee USA 1:08.0
8 BARNWELL, Angela GBR 1:08.6

1948 London
1 ANDERSEN, Grete DEN 1:06.3
2 CURTIS, Ann USA 1:06.5
3 LINSSEN-VAESSEN, Marie-Louise NED 1:07.6
4 HARUP, Karen Margarete DEN 1:08.1
5 FREDIN, Ingegärd SWE 1:08.4
6 SCHUMACHER, Irma NED 1:08.4
7 AHLGREN, Elisabeth SWE 1:08.8
8 CARSTENSEN, Fritze DEN 1:09.1

1936 Berlin
1 MASTENBROEK, Hendrika NED 1:05.9
2 CAMPBELL, Jeannette ARG 1:06.4
3 ARENDT-JACOBS, Gisela GER 1:06.6
4 DEN OUDEN, Willemijntje NED 1:07.6
5 WAGNER, Tini NED 1:08.1
6 MCKEAN, Olive USA 1:08.4
7 RAWLS, Katherine USA 1:08.7

1932 Los Angeles
1 MADISON, Helene USA 1:06.8
2 DEN OUDEN, Willemijntje NED 1:07.8
3 SAVILLE, Eleanor USA 1:08.2
4 MCKIM, Josephine USA 1:09.3
5 BULT, Frances AUS 1:09.9
6 MAAKAL, Jennie RSA 1:10.8

1928 Amsterdam
1 OSIPOWICH, Albina USA 1:11.0
2 GARATTI, Eleanor USA 1:11.4
3 COOPER, Joyce GBR 1:13.6
4 MCDOWELL, Jean GBR 1:13.8
5 LAIRD, Susan USA 1:14.6
6 LEHMANN, Charlott GER 1:15.2

1924 Paris
1 LACKIE, Ethel USA 1:12.4
2 WEHSELAU, Mariechen USA 1:12.8
3 EDERLE, Gertrude USA 1:14.2
4 JEANS, Constance GBR 1:15.4
5 TANNER, Irene GBR 1:20.8

1920 Antwerp
1 BLEIBTREY, Ethelda USA 1:13.6
2 GUEST, Irene USA 1:17.0
3 SCHROTH, Frances USA 1:17.2
4 JEANS, Constance GBR 1:22.8
5 WALROND, Violet NZL
6 GYLLING, Jane SWE
BOYLE, Charlotte USA DNF

1912 Stockholm
1 DURACK, Fanny ANZ 1:22.2
2 WYLIE, Wilhelmine ANZ 1:25.4
3 FLETCHER, Jennie GBR 1:27.0
4 ROSENBERG, Grete GER 1:27.2
5 SPIERS, Annie GBR 1:27.4
CURWEN, Daisy GBR DNS

200m fritt damer

Det är bara Josefin Lillhage av de svenske som har varit i en OS-final på 200m fritt tidigare. Nu under OS 2016 - så har vi två simmerskor. Remarkabelt, minst sagt. Grenen kom till för OS 1968 i Mexico. Då vann USA:s Debbie Meyer. Mytomspunna Shane Gould vann gången efter 1972 och sedan blev det en östtysk era på distansen. 1976 var det Kornelia Ender om vann och sedan har det växlat framöver. De senaste årens dominant eller rättare sagt stjärna på distansen har varit Italiens Pellegrini som vann 2008 och satte WR 2009.

200m fritt damer

2016 Rio
1 LEDECKY Katie USA 1:53.73
2 SJOSTROM Sarah SWE 1:54.08
3 McKEON Emma AUS 1:54.92
4 PELLEGRINI Federica ITA 1:55.18
5 SHEN Duo CHN 1:55.25
5 BARRATT Bronte AUS 1:55.25
7 COLEMAN Michelle SWE 1:56.27
8 BONNET Charlotte FRA 1:56.29

2012 London
1 SCHMITT, Allison USA 1:53.61
2 MUFFAT, Camille FRA 1:55.58
3 BARRATT, Bronte AUS 1:55.81
4 FRANKLIN, Missy USA 1:55.82
5 PELLEGRINI, Federica ITA 1:56.73
6 POPOVA, Veronika RUS 1:57.25
7 MCCLATCHEY, Caitlin GBR 1:57.60
8 PALMER, Kylie GBR 1:57.68

2008 Beijing
1 PELLEGRINI, Federica ITA 1:54.82
2 ISAKOVIC, Sara SLO 1:54.97
3 PANG, Jiaying CHN 1:55.05
4 HOFF, Katie USA 1:55.78
5 POTEC, Cameilia ROU 1:56.87
6 McCLATCHEY, Caitlin GBR 1:57.65
7 BARRATT, Bronte AUS 1:57.83
7 ETIENNE, Ophelie-Cyrielle FRA 1:57.83

2004 Athens
1 POTEC, Cameilia ROM 1:58.03
2 PELLEGRINI, Federica ITA 1:58.22
3 FIGUES, Solenne FRA 1:58.45
4 BARZYCKA, Paulina POL 1:58.62
5 VAN ALMSICK, Franziska GER 1:58.88
6 VOLLMER, Dana USA 1:58.98
7 PANG, Jiaying CHN 1:59.16
8 LILLHAGE, Josefin SWE 1:59.20

2000 Sydney
1 O'NEILL, Susan AUS 1:58.24
2 MORAVCOVA, Martina SVK 1:58.32
3 POLL, Claudia CRC 1:58.81
4 CHEMEZOVA, Nadezda RUS 1:58.86
5 KIELGASS, Kerstin GER 1:58.88
6 BARANOUSKAYA, Natallia BLR 1:59.28
7 POTEC, Cameilia ROM 1:59.46
8 WANG, Luna CHN 1:59.55

1996 Atlanta
1 POLL, Claudia CRC 1:58.16
2 VAN ALMSICK, Franziska GER 1:58.57
3 HASE, Dagmar GER 1:59.56
4 JACKSON, Trina USA 1:59.57
5 O'NEILL, Susan AUS 1:59.87
6 TEUSCHER, Cristina USA 2:00.79
7 GREVILLE, Julia AUS 2:01.46
8 DOBRESCU, Luminita ROM 2:01.63

1992 Barcelona
1 HAISLETT, Nicole USA 1:57.90
2 VAN ALMSICK, Franziska GER 1:58.00
3 KIELGASS, Kerstin GER 1:59.67
4 PLEWINSKI, Catherine FRA 1:59.88
5 DOBRESCU, Liliana ROM 2:00.48
6 CHIBA, Suzu JPN 2:00.64
7 KIRICHENKO, Olga EUN 2:00.90
8 LU, Bin CHN 2:02.10

1988 Seoul
1 FRIEDRICH, Heike GDR 1:57.65
2 POLL, Silvia CRC 1:58.67
3 STELLMACH, Manuela GDR 1:59.01
4 WAYTE, Mary USA 1:59.04
5 TREFILOVA, Natalaia URS 1:59.24
6 KREMER, Mitzi USA 2:00.23
7 ORTWIG, Stephanie FRG 2:00.73
8 PRUNIER, Cecile FRA 2:02.88

1984 Los Angeles
1 WAYTE, Mary USA 1:59.23
2 WOODHEAD, Cynthia USA 1:59.50
3 VERSTAPPEN, Anne-Marie NED 1:59.69
4 PEARSON, Michele AUS 1:59.79
5 VAN BENTUM, Conny BEL 2:00.59
6 CROFT, June GBR 2:00.64
7 BEYERMANN, Ina FRG 2:01.89
8 MCVANN, Anna AUS 2:02.87

1980 Moscow
1 KRAUSE, Barbara GDR 1:58.33
2 DIERS, Ines GDR 1:59.64
3 SCHMIDT, Carmela GDR 2:01.44
4 KLEVAKINA, Olga URS 2:02.29
5 DE JONG, Reggie NED 2:02.76
6 CROFT, June GBR 2:03.15
7 STRUNNIKOVA, Natalia URS 2:03.74
8 AKSENOVA, Irina URS 2:04.00

1976 Montreal
1 ENDER, Kornelia GDR 1:59.26
2 BABASHOFF, Shirley USA 2:01.22
3 BRIGITHA, Enith NED 2:01.40
4 MAAS, Annelies NED 2:02.56
5 AMUNDRUD, Gail CAN 2:03.32
6 HOOKER, Jennifer USA 2:04.20
7 HEMPEL, Claudia GDR 2:04.61
8 VLASOVA, Irina URS 2:05.63

1972 Munich
1 GOULD, Shane AUS 2:03.56
2 BABASHOFF, Shirley USA 2:04.33
3 ROTHAMMER, Keena USA 2:04.92
4 MARSHALL, Ann USA 2:05.45
5 EIFE, Andrea GDR 2:06.27
6 BUNSCHOTEN, Hansje NED 2:08.40
7 RIJNDERS, Anke NED 2:09.41
8 TÜLLING, Karin GDR 2:11.70

1968 Mexico City
1 MEYER, Debbie USA 2:10.5
2 HENNE, Jan USA 2:11.0
3 BARKMAN, Jane USA 2:11.2
4 WETZKO, Gabriele GDR 2:12.3
5 SEGRT, Mirjana YUG 2:13.3
6 MANDONNAUD, Claude FRA 2:14.9
7 BELL, Lynette AUS 2:15.1
8 KOZICOVA, Olga CZE 2:16.0

400m fritt damer

Just 400m fritt har stor betydelse för svensk simning. Jane Cederqvist silver på OS 1960 innebar genombrottet för den svenska simidrotten. I media och hos allmänheten. Så just 400m fritt är en viktig gren för svensk simning. Vi har haft senare finalister av svensk härkomst. Den senaste var Malin Nilsson, Malmösimmerskan som var så framgångsrik på 90-talet men också Liza Ljunggren och Ann Charlotte Lilja har simmat finaler. För att inte förglömma den andra finalisten i Rom 1960 - ryggsimmerskan Bibbi Segerström. London segarinnan, Camille Muffat minns vi också. Tyvärr dog hon häromåret under en TV-inspelning.
Michelle Smith som vann 1996 minns vi också. Irländskan som blev så omskriven för att hon skulle haft annorlunda intag på frukostbordet.....
en annan klassiker på 400m fritt var 1972-års segarinna. Shane Gould, AUS. Mytisk omspunnen och nästan som en simmande Mowgli tycktes det men sedan dyk hon upp 20 år efter simkarriären och har blivit ett stort namn inom simskolutbildningen.

400m fritt damer

2016 Rio
1 LEDECKY Katie USA 3:56.46
2 CARLIN Jazz GBR 4:01.23
3 SMITH Leah USA 4:01.92
4 KAPAS Boglarka HUN 4:02.37
5 MACLEAN Brittany CAN 4:04.69
6 COOK Tamsin AUS 4:05.30
7 ASHWOOD Jessica AUS 4:05.68
8 BALMY Coralie FRA 4:06.98

2012 London
1 MUFFAT, Camille FRA 4:01.45
2 SCHMITT, Allison USA 4:01.77
3 ADLINGTON, Rebecca GBR 4:03.01
4 FRIIS, Lotte DEN 4:03.98
5 PELLEGRINI, Federica ITA 4:04.50
6 BALMY, Coralie FRA 4:05.95
7 MACLEAN, Brittany CAN 4:06.24
8 BOYLE, Lauren NZL 4:06.25

2008 Beijing
1 ADLINGTON, Rebecca GBR 4:03.22
2 HOFF, Katie USA 4:03.29
3 JACKSON, Joanne GBR 4:03.52
4 BALMY, Coralie FRA 4:03.60
5 PELLEGRINI, Federica ITA 4:04.56
6 POTEC, Cameilia ROU 4:04.66
7 BARRATT, Bronte AUS 4:05.05
8 MANAUDOU, Laure FRA 4:11.26

2004 Athens
1 MANAUDOU, Laure FRA 4:05.34
2 JEDRZEJCZAK, Otylia POL 4:05.84
3 SANDENO, Kaitlin USA 4:06.19
4 POTEC, Cameilia ROM 4:06.34
5 SHIBATA, Ai JPN 4:07.51
6 YAMADA, Sachiko JPN 4:10.91
7 MACKENZIE, Linda AUS 4:10.92
8 COOKE, Rebecca GBR 4:11.35

2000 Sydney
1 BENNETT, Brooke USA 4:05.80
2 MUNZ, Diana USA 4:07.07
3 POLL, Claudia CRC 4:07.83
4 ATKINSON, Janelle JAM 4:08.79
5 CHEMEZOVA, Nadezda RUS 4:10.37
6 STOCKBAUER, Hannah GER 4:10.38
7 GEURTS, Carla NED 4:12.36
8 CHEN, Hua CHN 4:13.11

1996 Atlanta
1 SMITH, Michelle IRL 4:07.25
2 HASE, Dagmar GER 4:08.30
3 VLIEGHUIS, Kirsten NED 4:08.70
4 KIELGASS, Kerstin GER 4:09.83
5 POLL, Claudia CRC 4:10.00
6 GEURTS, Carla NED 4:10.06
7 YAMANOI, Eri JPN 4:11.68
8 TEUSCHER, Cristina USA 4:14.21

1992 Barcelona
1 HASE, Dagmar GER 4:07.18
2 EVANS, Janet USA 4:07.37
3 LEWIS, Hayley AUS 4:11.22
4 HANSEN, Erika USA 4:11.50
5 KIELGASS, Kerstin GER 4:11.52
6 ARNOULD, Isabelle BEL 4:13.75
7 NILSSON, Malin SWE 4:14.10
8 CHIBA, Suzu JPN 4:15.71

1988 Seoul
1 EVANS, Janet USA 4:03.85
2 FRIEDRICH, Heike GDR 4:05.94
3 MÖHRING, Anke GDR 4:06.62
4 BRUCE, Tami USA 4:08.16
5 ELFORD, Janelle AUS 4:10.65
6 ARNOULD, Isabelle BEL 4:11.73
7 ORTWIG, Stephanie FRG 4:13.05
8 TREFILOVA, Natalaia URS 4:13.92

1984 Los Angeles
1 COHEN, Tiffany USA 4:07.10
2 HARDCASTLE, Sarah GBR 4:10.27
3 CROFT, June GBR 4:11.49
4 KIMBERLEY, Linehan USA 4:12.26
5 MCVANN, Anna AUS 4:13.95
6 V D MEER, Jolanda NED 4:16.05
7 KOWALCZIK, Birgit FRG 4:16.33
8 DAIGNEAULT, Julie CAN 4:16.41

1980 Moscow
1 DIERS, Ines GDR 4:08.76
2 SCHNEIDER, Petra GDR 4:09.16
3 SCHMIDT, Carmela GDR 4:10.86
4 FORD, Michelle AUS 4:11.65
5 AKSENOVA, Irina URS 4:14.40
6 MAAS, Annelies NED 4:15.79
7 DE JONG, Reggie NED 4:15.95
8 KLEVAKINA, Olga URS 4:19.18

1976 Montreal
1 THUMER, Petra GDR 4:09.89
2 BABASHOFF, Shirley USA 4:10.46
3 SMITH, Shannon CAN 4:14.60
4 PERROTT, Rebecca NZL 4:14.76
5 HEDDY, Kathy USA 4:15.50
6 BORGH, Brenda USA 4:17.43
7 MAAS, Annelies NED 4:17.44
8 KAHLE, Sabine GDR 4:20.42

1972 Munich
1 GOULD, Shane AUS 4:19.04
2 CALLIGARIS, Novella ITA 4:22.44
3 WEGNER, Gudrun GDR 4:23.11
4 BABASHOFF, Shirley USA 4:23.59
5 WYLIE, Jenny USA 4:24.07
6 ROTHAMMER, Keena USA 4:24.22
7 BUNSCHOTEN, Hansje NED 4:29.70
8 RIJNDERS, Anke NED 4:31.51

1968 Mexico City
1 MEYER, Debbie USA 4:31.8
2 GUSTAVSON, Linda USA 4:35.5
3 MORAS, Karen AUS 4:37.0
4 KRUSE, Pam USA 4:37.2
5 WETZKO, Gabriele GDR 4:40.2
6 RAMIREZ, Maria Terese MEX 4:42.2
7 COUGHLAN, Angela CAN 4:51.9
8 MORRIS, Elisabeth SWE 4:53.8

1964 Tokyo
1 DUENKEL, Virginia USA 4:43.3
2 RAMENOFSKY, Marlyn USA 4:44.6
3 STICKLES, Terri Lee USA 4:47.2
4 FRASER, Dawn AUS 4:47.6
5 HUGHES, Jane CAN 4:50.9
6 LONG, Elizabeth GBR 4:52.0
7 HERFORD, Kim AUS 4:52.9
8 LILJA, Gun SWE 4:53.0

1960 Rome
1 VON SALTZA, Chris USA 4:50.6
2 CEDERQVIST, Jane SWE 4:53.9
3 LAGERBERG, Catherina NED 4:56.9
4 KONRADS, Ilsa AUS 4:57.9
5 FRASER, Dawn AUS 4:58.5
6 RAY, Nancy GBR 4:59.7
7 SCHIMMEL, Corrie NED 5:02.3
8 SEGERSTRÖM, Bibbi SWE 5:02.4

1956 Melbourne
1 CRAPP, Loraine AUS 4:54.6
2 FRASER, Dawn AUS 5:02.5
3 RUUSKA, Sylvia USA 5:07.1
4 SHRIVER, Marley USA 5:12.9
5 SZEKELY, Rypszina HUN 5:14.2
6 MORGAN, Sandra AUS 5:14.3
7 FROST, Heda FRA 5:15.4
8 GYENGE, Valeria HUN 5:21.0

1952 Helsinki
1 GYENGE, Valeria HUN 5:12.1
2 NOVAK, Eva HUN 5:13.7
3 KAWAMOTO, Evelyn USA 5:14.6
4 GREEN, Carolyn USA 5:16.5
5 ANDERSEN-HVEGER, Ragnhild DEN 5:16.9
6 SZEKELY, Eva HUN 5:17.9
7 SCHULTZ, Anna Maria ARG 5:24.0
8 ANDERSEN, Grete DEN 5:27.0

1948 London
1 CURTIS, Ann USA 5:17.8
2 HARUP, Karen Margarete DEN 5:21.2
3 GIBSON, Catherine GBR 5:22.6
4 CAROEN, Fernande BEL 5:25.3
5 HELSER, Brenda USA 5:26.0
6 SILVA, Piedade BRA 5:29.4
7 CARSTENSEN, Fritze DEN 5:29.4
8 LEES, Nancy USA 5:32.9

1936 Berlin
1 MASTENBROEK, Hendrika NED 5:26.4
2 HVEGER, Ragnhild DEN 5:27.5
3 KIGHT-WINGARD, Lenore USA 5:29.0
4 PETTY, Mary Lou USA 5:32.2
5 COUTINHO, Piedade BRA 5:35.2
6 KOJIMA, Kazue JPN 5:43.1
7 FREDRIKSEN, Grete DEN 5:45.0
8 WAGNER, Tini NED 5:46.0

1932 Los Angeles
1 MADISON, Helene USA 5:28.5
2 KIGHT-WINGARD, Lenore USA 5:28.6
3 MAAKAL, Jenny RSA 5:47.3
4 COOPER, Joyce GBR 5:49.7
5 GODARD, Yvonne FRA 5:54.4
6 FORTES, Norene USA 6:06.0

1928 Amsterdam
1 NORELIUS, Martha USA 5:42.8
2 JOHANNA, Maria NED 5:57.8
3 MCKIM, Josephine USA 6:00.2
4 STEWART, Sarah GBR 6:07.0
5 VAN DER GOES, Frederica RSA 6:07.2
6 TANNER, Irene GBR 6:11.6

1924 Paris
1 NORELIUS, Martha USA 6:02.2
2 WAINWRIGHT, Helen USA 6:03.8
3 EDERLE, Gertrude USA 6:04.8
4 MOLESWORTH, Doris GBR 6:25.4
SHAND, Gwitha NZL DNF

1920 Antwerp (300 freestyle)
1 BLEIBTREY, Ethelda USA 4:34.0
2 WOODBRIDGE, Margaret USA 4:42.8
3 SCHROTH, Frances USA 4:52.0
4 JEANS, Constance GBR 4:52.4
5 UHL, Eleanor USA
6 GYLLING, Jane SWE
7 WALROND, Violet NZL

Text om 800m fritt kommer inom kort

800m fritt damer

2016 Rio

1 LEDECKY Katie USA 8:04.79
2 CARLIN Jazz GBR 8:16.17
3 KAPAS Boglarka HUN 8:16.37
4 BELMONTE GARCIA Mireia ESP 8:18.55
5 ASHWOOD Jessica AUS 8 8:20.32
6 SMITH Leah USA 8:20.95
7 FRIIS Lotte DEN 8:24.50
8 KOHLER Sarah GER 8:27.75

2012 London
1 LEDECKY, Katie USA 8:14.63
2 BELMONTE GARCIA, Mireia ESP 8:18.76
3 ADLINGTON, Rebecca GBR 8:20.32
4 BOYLE, Lauren NZL 8:22.72
5 FRIIS, Lotte DEN 8:23.86
6 KAPAS, Boglarka HUN 8:23.89
7 BALMY, Coralie FRA 8:29.26
8 PINTO PEREZ, Andreina VEN 8:29.28

2008 Beijing
1 ADLINGTON, Rebecca GBR 8:14.10
2 FILLIPPI, Alessia ITA 8:20.23
3 FRIIS, Lotte DEN 8:23.03
4 POTEC, Cameilia ROU 8:23.11
5 LI, Xuanxu CHN 8:26.34
6 PALMER, Kylie AUS 8:26.39
7 SOKOLOVA, Elena RUS 8:29.79
8 PATTEN, Cassandra GBR 8:32.35

2004 Athens
1 SHIBATA, Ai JPN 8:24.54
2 MANAUDOU, Laure FRA 8:24.96
3 MUNZ, Diana USA 8:26.61
4 KELLER, Kalyn USA 8:26.97
5 VILLAECIJA GARCIA, Erika ESP 8:29.04
5 COOKE, Rebecca GBR 8:29.37
7 HENKE, Jana GER 8:33.95
8 PADURARU, Simona ROM 8:37.02

2000 Sydney
1 BENNETT, Brooke USA 8:19.67
2 KLOCHKOVA, Yana UKR 8:22.66
3 SANDENO, Kaitlin USA 8:24.29
4 RIGAMONTI, Flavia SUI 8:25.91
5 STOCKBAUER, Hannah GER 8:30.11
6 CHEN, Hua CHN 8:30.58
7 HENKE, Jana GER 8:31.97
8 YAMADA, Sachiko JPN 8:37.39

1996 Atlanta
1 BENNETT, Brooke USA 8:27.89
2 HASE, Dagmar GER 8:29.91
3 VLIEGHUIS, Kirsten NED 8:30.84
4 KIELGASS, Kerstin GER 8:31.06
5 DALBY, Irene NOR 8:38.34
6 EVANS, Janet USA 8:38.91
7 GEURTS, Carla NED 8:40.43
8 HARDCASTLE, Sarah GBR 8:41.75

1992 Barcelona
1 EVANS, Janet USA 8:25.52
2 LEWIS, Hayley AUS 8:30.34
3 HENKE, Jana GER 8:30.99
4 LANGRELL, Phillippa NZL 8:35.57
5 DALBY, Irene NOR 8:37.12
6 SPLICHALOVA, Olga CZE 8:37.66
7 HANSEN, Erika USA 8:39.25
8 ARNOULD, Isabelle BEL 8:41.86

1988 Seoul
1 EVANS, Janet USA 8:20.20
2 STRAUSS, Astrid GDR 8:22.09
3 MCDONALD, Julie AUS 8:22.93
4 MÖHRING, Anke GDR 8:23.09
5 BRUCE, Tami USA 8:30.96
6 ELFORD, Janelle AUS 8:31.94
7 ARNOULD, Isabelle BEL 8:37.47
8 STRUMENLIEVA, Antoaneta BUL 8:41.05

1984 Los Angeles
1 COHEN, Tiffany USA 8:24.95
2 RICHARDSON, Michele USA 8:30.73
3 HARDCASTLE, Sarah GBR 8:32.60
4 MCVANN, Anna AUS 8:37.94
5 LASI, Carla ITA 8:42.45
6 V D MEER, Jolanda NED 8:42.86
7 OLMI, Monica ITA 8:47.32
8 WARD, Karen CAN 8:48.12

1980 Moscow
1 FORD, Michelle AUS 8:28.90
2 DIERS, Ines GDR 8:32.55
3 DÄHNE, Heike GDR 8:33.48
4 AKSENOVA, Irina URS 8:38.05
5 KOMISSAROVA, Oxana URS 8:42.04
6 VERBAUWEN, Pascale BEL 8:44.84
7 GEISSLER, Ines GDR 8:45.28
8 IVANOVA, Jelena URS 8:46.45

1976 Montreal
1 THUMER, Petra GDR 8:37.14
2 BABASHOFF, Shirley USA 8:37.59
3 WEINBERG, Wendy USA 8:42.60
4 MILGATE, Rosemary AUS 8:47.21
5 KRAMER, Nicole USA 8:47.33
6 SMITH, Shannon CAN 8:48.15
7 JAGER, Regina GDR 4:23.95
8 TURRALL, Jenny AUS 8:52.88

1972 Munich
1 ROTHAMMER, Keena USA 8:53.68
2 GOULD, Shane AUS 8:56.39
3 CALLIGARIS, Novella ITA 8:57.46
4 SIMMONS, Ann USA 8:57.62
5 WEGNER, Gudrun GDR 8:58.89
6 HARSHBARGER, Jo USA 9:01.21
7 BUNSCHOTEN, Hansje NED 9:16.69
8 MORAS, Narelle AUS 9:19.06

1968 Mexico City
1 MEYER, Debbie USA 9:24.0
2 KRUSE, Pam USA 9:35.7
3 RAMIREZ, Maria Terese MEX 9:38.5
4 MORAS, Karen AUS 9:38.6
5 CARETTO, Patty USA 9:51.3
6 COUGHLAN, Angela CAN 9:56.4
7 LANGFORD, Denise AUS 9:56.7
8 VACA, Laura MEX 10:02.5

Text om 4x100m fritt skall kompletteras

4x100m fritt damer


2016 Rio

1 AUS - Australia 3:30.65
McKEON Emma 53.41 ELMSLIE Brittany 53.12 CAMPBELL Bronte 52.15 CAMPBELL Cate 51.97

2 USA - United States of America 3:31.89
3 CAN - Canada 3:32.89
4 NED - Netherlands 3:33.81
5 SWE - Sweden 3:35.90
COLEMAN Michelle 3 54.19 SJOSTROM Sarah 52.47 MARKO-VARGA Ida 54.70 HANSSON Louise 54.54

6 ITA - Italy 3:36.78
7 FRA - France 3:37.45
8 JPN - Japan 3:37.78

2012 London    
1    AUS    3:33.15
 COUTTS, Alicia    53.90       CAMPBELL, Cate    53.19       ELMSLIE, Brittany    53.41       SCHLANGER, Melanie    52.65
2    NED    3:33.79
3    USA    3:34.24
4    CHN    3:36.75
5    GBR    3:37.02
6    DEN    3:37.45
7    JPN    3:37.96
SWE    DSQ
COLEMAN, Michelle    54.57       SJÖSTRÖM, Sarah    53.91       MARKO-VARGA, Ida    55.01       FAGUNDEZ, Gabriella    
         
2008 Beijing    
1    NED    3:33.76
  DEKKER, Inge    54.37     KROMOWIDJOJO, Ranomi    53.39      HEEMSKERK, Femke    53.42     VELDHUIS, Marleen    52.58
2    USA    3:34.33
3    AUS    3:35.05
4    CHN    3:35.64
5    GER    3:36.85
6   FRA    3:37.68
7    GBR    3:38.18
8    CAN    3:38.32

2004 Athens    
1    AUS    3:35.94
   MILLS, Alice    54.75     LENTON, Lisbeth    53.57     THOMAS, Petria    54.67
   HENRY, Jodie    52.95
2    USA    3:36.39
3    NED    3:37.59
4    GER    3:37.94
5    FRA    3:40.23
6    GBR    3:40.82
7    SWE    3:41.22
   LILLHAGE, Josefin    55.77     SJÖBERG, Johanna    55.90     ALSHAMMAR, Therese    54.18     KAMMERLING, Anna-Karin    55.37
8    CHN    3:42.90

         
2000 Sydney    
1    USA    3:33.76
   VAN DYKEN, Amy    54.37     TORRES, Dara    53.39     SHEALY, Courtney    53.42     THOMPSON, Jenny    52.58
2    NED    3:34.33
3    SWE    3:35.05   
 JÖHNCKE, Louise    54.43 
    ALSHAMMAR, Therese    54.43     SJÖBERG, Johanna    53.85     KAMMERLING, Anna-Karin    52.34
4    GER    3:35.64
5    GBR    3:36.85
6    AUS    3:37.68
7    CAN    3:38.18
8    ITA    3:38.32

         
1996 Atlanta    
1    USA    3:39.29
   MARTINO, Angel    55.34     VAN DYKEN, Amy    53.91     FOX, Catherine    55.93     THOMPSON, Jenny    54.11
2    CHN    3:40.48
3    GER    3:41.48
4    NED    3:42.40
5    SWE    3:44.91
   OLOFSSON, Linda    55.75     JÖHNCKE, Louise    56.32     KARLSSON, Louise    56.07     SJÖBERG, Johanna    56.77
6    AUS    3:45.31
7    CAN    3:46.27
8    RUS    DSQ
         
1992 Barcelona    
1    USA    3:39.46
   HAISLETT, Nicole    55.33     TORRES, Dara    55.33     MARTINO, Angel    54.79     THOMPSON, Jenny    54.01
2    CHN    3:40.12
3    GER    3:41.60
4    EUN    3:43.68
5    NED    3:43.74
6    DEN    3:47.81
7    SWE    3:48.47
   NYBERG, Eva    57.37     KARLSSON, Louise    56.50     SVENSSON, Ellenor    56.94     NILSSON, Malin    57.06
8    CAN    3:49.37

         
1988 Seoul  
 
1    GDR    3:40.63
   OTTO, Kristin    55.11     MEISSNER, Katrin    54.73     HUNGER, Daniela    55.69     STELLMACH, Manuela    55.10
2    NED    3:43.39
3    USA    3:44.25
4    CHN    3:44.69
5    URS    3:44.99
6    CAN    3:46.75
7    FRG    3:46.90
8    DEN    3:49.25

         
1984 Los Angeles    
1    USA    3:43.43
   JOHNSON, Jenna    56.46     STEINSEIFER, Carrie    55.87     TORRES, Dara    55.92     HOGSHEAD, Nancy    55.18
2    NED    3:44.40
3    FRG    3:45.56
4    AUS    3:47.79
5    CAN    3:49.50
6    GBR    3:50.12
7    SWE    3:51.24
   KARDUM, Maria    57.93     ERIKSSON, Agneta    57.19     HILDÉR, Petra    57.90     FURUHED, Karin    58.22
8    FRA    3:52.15

         
1980 Moscow    
1    GDR    3:42.71
   KRAUSE, Barbara    54.90
   METSCHUK, Caren    55.61
   DIERS, Ines    55.90
   HÜLSENBACK, Sarina    56.30
2    SWE    3:48.93
   LJUNGDAHL, Carina    57.85     GUSTAFSSON, Tina    58.34     MÅRTENSSON, Agneta    58.58     ERIKSSON, Agneta    57.35
3    NED    3:49.51
4    GBR    3:51.71
5    AUS    3:55.16
6    MEX    3:55.41
7    BUL    3:56.34
 8    ESP    3:58.73

1976 Montreal    
1    USA    3:44.82
   PEYTON, Kim    56.95     BOGLIOLI, Wendy    55.81     STERKEL, Jill    55.78
   BABASHOFF, Shirley    56.28

 2  
GDR    3:45.50     ENDER, Kornelia    55.79
3    CAN    3:48.81
4    NED    3:51.67
5    URS    3:52.69
6    FRA    3:56.73
7    SWE    3:57.25
   MÅRTENSSON, Pia    59.06     PERSSON, Ylva    59.06     OLSSON, Diana    59.76     HANSSON, Ida    58.86
8    FRG    3:58.33

         
1972 Munich    
1    USA    3:55.19
   NEILSON, Sandy      59.98     KEMP, Jennifer    58.99     BARKMAN, Jane    59.03     BABASHOFF, Shirley    58.18
2    GDR    3:55.55
3    FRG    3:57.93
4    HUN    4:00.39
5    NED    4:01.49
6    SWE    4:02.69
   ZARNOWIECKI, Anita    1:01.16     ANDERSSON, Eva    1:00.25     OLSSON, Diana    1:00.30     JOHANNSON, Irvi    1:00.97
7    CAN    4:03.83
8    AUS    4:04.82

         
1968 Mexico City    
1    USA    4:02.5
   BARKMAN, Jane    1:01.2     GUSTAVSON, Linda    1:00.5     PEDERSEN, Susan    1:01.3     HENNE, Jan    59.5
2    GDR    4:05.7
3    CAN    4:07.2
   COUGHLAN, Angela    1:02.4
4    AUS    4:08.7
5    HUN    4:11.0
6    JPN    4:13.6
7    GBR    4:18.0
     FRA    DSQ
   
         
1964 Tokyo    
1    USA    4:03.8
   STOUDER, Sharon    1:01.2     DE VARONA, Donna    1:00.9     WATSON, Lillian    1:00.7     ELLIS, Kathleen    1:01.0
2    AUS    4:06.9
3    NED    4:12.0
4    HUN    4:12.
5    SWE    4:14.0
   LILJA, Ann-Charlott    1:04.5     ANDERSSON, Katrin    1:04.7     JÄFVERT, Ulla    1:03.3     HAGBERG, Ann-Christine    1:01.5
6    GER    4:15.0
7    CAN    4:15.9
8    ITA    4:17.2

         
1960 Rome    
1    USA    4:08.9
   SPILLANE, Joan        STOB, Shirley       WOOD, Carolyn       VON SALTZA, Chris    
2    AUS    4:11.3
3    GER    4:19.7
4    HUN    4:21.2
5    GBR    4:24.6
6    SWE    4:25.1
   THORNGREN, Inger          LARSSON, Karin          LARSSON, Kristina    
   SEGERSTRÖM, Bibbi    
7    ITA    4:26.8
8    URS    4:29.0

         
1956 Melbourne    
1    AUS    4:17.1
   FRASER, Dawn        LEECH, Faith          MORGAN, Sandra       CRAPP, Loraine      
2    USA    4:19.2 

3    RSA    4:25.7
4    GER    4:26.1
5    CAN    4:28.3
6    SWE    4:30.0
   HELLSTRÖM, Anita          WÄNGBERG, Birgitta          LARSSON, Anna    
   JOBSON, Kate      7    HUN    4:31.1
8    GBR    4:35.8
   HOGBEN, Frances    

         
1952 Helsinki    
1    HUN    4:24.4
   NOVAK, Ilona          TEMES, Judit          NOVAK, Eva          SZÖKE, Katalin    
2    NED    4:29.0
3    USA    4:30.1
4    DEN    4:36.2
5    GBR    4:37.8
6    SWE    4:39.0
   LUNDQUIST, Marianne          ANDERSSON, Anita          BERGLUND, Maud          FREDIN, Ingegärd    
7    GER    4:40.3
8    FRA    4:44.1

         
1948 London    
1    USA    4:29.2
   CORRIDON, Marie        KALAMA, Thelma        HELSER, Brenda        CURTIS, Ann    
2    DEN    4:29.6
3    NED    4:31.6
4    GBR    4:34.7
5    HUN    4:44.8
6    BRA    4:49.1
7    FRA    4:49.8
     SWE    DSQ
   THIDHOLM, Gisela        AHLGREN, Elisabeth        LUNDQUIST, Marianne    
   FREDIN, Ingegärd    
         
1936 Berlin    
1    NED    4:36.0
   SELBACH, Jopie        WAGNER, Tini        DEN OUDEN, Willemijntje    
   MASTENBROEK, Hendrika    
2    GER    4:36.8
3    USA    4:40.2
4    CAN    4:48.0
4    HUN    4:48.0
6    GBR    4:51.0
7    DEN    4:51.4
         
1932 Los Angeles    
1    USA    4:38.0
   MCKIM, Josephine        JOHNS, Helen        SAVILLE, Eleanor    
   MADISON, Helene    
2    NED    4:47.5
3    GBR    4:52.4
4    CAN    5:05.7
5    JPN    5:06.7
         
1928 Amsterdam    
1    USA    4:47.6
   LAMBERT, Adelaide        OSIPOWICH, Albina        SAVILLE, Eleanor    
   NORELIUS, Martha    
2    GBR    5:02.8
3    RSA    5:13.4
4    GER    5:14.4
5    FRA    5:32.0
     NED    DSQ
               
1924 Paris    
1    USA    4:58.8
   DONNELLY, Euphrasia        EDERLE, Gertrude        LACKIE, Ethel    
   WEHSELAU, Marie      
2    GBR    5:17.0
3    SWE    5:35.6
   BERG, Aina        EVERLUND, Gulli        PETTERSSON, Vivian    
   TÖPEL, Hjördis    
4    DEN    5:42.4
5    FRA    5:43.4
6    NED    5:45.8

1920 Antwerp    
1    USA    5:11.6
   BLEIBTREY, Ethelda        SCHROTH, Frances        GUEST, Irene    
   WOODBRIDGE, Margaret    
2    GBR    5:40.8
3    SWE    5:43.6
   MACHNOW, Emy        BERG, Aina        GYLLING, Jane        NILSSON, Karin    
         
1912 Stockholm    
1    GBR    5:52.8
   MOORE, Isabella Mary        FLETCHER, Jennie        SPIERS, Annie    
   STEER, Irene    
2    GER    6:04.6
3    AUT    6:17.0
4    SWE    
   JOHANSSON, Greta       LUNDGREN, Karin        JOHNSSON, Sonja    
   THULIN, Vera

4x200m fritt
Grenen har simmats fem gånger. USA leder med 4 mot 1 contra Australien. Sverige har varit i final två gånger. I år har vi lite högre målsättning än bara final. Siktet är ställt på medalj...

 

4x200m fritt damer

2016 Rio
1 4 USA - United States of America 7:43.03
SCHMITT Allison0 1:56.21 SMITH Leah
 1:56.69 DIRADO Maya 1:56.39 LEDECKY Katie 1:53.74
2 AUS - Australia 7:44.87
3 CAN - Canada 7:45.39
4 CHN - People's Republic of China 7:47.96
5 SWE - Sweden 7:50.26
COLEMAN Michelle 1:56.20 MARKO-VARGA Ida
1:59.46 SJOSTROM Sarah 1:54.88 HANSSON Louise 1:59.72
6 HUN - Hungary 7:51.03
7 RUS - Russian Federation 7:53.26
8 JPN - Japan 7:56.76 13.73

2012 London
1 USA 7:42.92
FRANKLIN, Missy 1:55.96   VOLLMER, Dana 1:56.02 VREELAND, Shannon 1:56.85 SCHMITT, Allison 1:54.09
2 AUS 7:44.41
3 FRA 7:47.49
4 CAN 7:50.65
5 GBR 7:52.37
6 CHN 7:53.11
7 ITA 7:56.30
8 JPN 7:56.73

2008 Beijing
1 AUS 7:44.31
RICE, Stephanie 1:56.60 BARRATT, Bronte 1:56.58 PALMER, Kylie 1:55.22
MACKENZIE, Linda 1:55.91
2 CHN 7:45.93
3 USA 7:46.33
4 ITA 7:49.76
5 FRA 7:50.66
6 HUN 7:55.53
7 JPN 7:57.56
8 SWE 7:59.83
LILLHAGE, Josefin 2:00.48 FAGUNDEZ, Gabriella 2:00.09  MARKO-VARGA, Ida 1:58.58  GRANLUND, Petra 2:00.68

2004 Athens
1 USA 7:53.42
COUGHLIN, Natalie 1:57.74 PIPER, Carly 1:59.39 VOLLMER, Dana 1:58.12
SANDENO, Kaitlin 1:58.17
2 CHN 7:55.97
3 GER 7:57.35
4 AUS 7:57.40
5 GBR 7:59.11
6 ESP 8:02.11
7 BRA 8:05.29
8 SWE 8:08.34
LILLHAGE, Josefin 1:59.86 MATTSSON, Ida 2:01.45 SVAHNSTRÖM, Malin 2:03.68 WÄNBERG, Lotta 2:03.35

2000 Sydney
1 USA 7:57.80
ARSENAULT, Samantha 1:59.92 MUNZ, Diana 1:59.19 BENKO, Lindsay 1:59.34
THOMPSON, Jenny 1:59.35
2 AUS 7:58.52
3 GER 7:58.64
4 ROM 8:01.63
5 CAN 8:02.65
6 GBR 8:03.69
7 ITA 8:04.68
8 FRA 8:05.99

1996 Atlanta
1 USA 7:59.87
JACKSON, Trina 1:59.71 TEUSCHER, Cristina 1:58.86 TAORMINA, Sheila 2:01.29 THOMPSON, Jenny 2:00.01
2 GER 8:01.55
3 AUS 8:05.47
4 JPN 8:07.46
5 CAN 8:08.16
6 NED 8:08.48
7 ROM 8:10.02
8 CHN 8:15.38

Herrgrenarna

Dubbla OS-finaler på 50m fritt för Stefan NYstrand - 2004 och 2008. Han är den ende svensk som simma


50m fritt herrar

Text skall infogas

50m fritt herrar

2016 Rio
1 ERVIN Anthony USA 21.40
2 MANAUDOU Florent FRA 21.41
3 ADRIAN Nathan USA 21.49
4 PROUD Ben GBR 21.68
5 GOVOROV Andrii UKR 21.74
6 FRATUS Bruno BRA 21.79
6 TANDY Bradley Edward RSA 21.79
8 BILIS Simonas LTU 22.08

2012 London
1 MANAUDOU, Florent FRA 21.34
2 JONES, Cullen USA 21.54
3 CIELO FILHO, Cesar BRA 21.59
4 FRATUS, Bruno BRA 21.61
5 ERVIN, Anthony USA 21.78
6 SCHOEMAN, Roland RSA 21.80
7 BOVELL, George TRI 21.82
8 SULLIVAN, Eamon AUS 21.98

2008 Beijing
1 CIELO FILHO, Cesar BRA 21.30
2 LEVEAUX, Amaury FRA 21.45
3 BERNARD, Alain FRA 21.49
4 CALLUS, Ashley AUS 21.62
5 WILDMAN-TOBRINER, Ben USA 21.64
6 SULLIVAN, Eamon AUS 21.65
7 SCHOEMAN, Roland RSA 21.67
8 NYSTRAND, Stefan SWE 21.72

2004 Athens
1 HALL, Gary Jr USA 21.93
2 DRAGANJA, Duje CRO 21.94
3 SCHOEMAN, Roland RSA 22.02
4 NYSTRAND, Stefan SWE 22.08
5 LEZAK, Jason USA 22.11
6 HAWKE, Brett AUS 22.18
7 VOLYNETS, Oleksander UKR 22.26
8 ILES, Salim ALG 22.37

2000 Sydney
1 ERVIN, Anthony USA 21.98
1 HALL, Gary Jr USA 21.98
3 V D HOOGENBAND, Pieter NED 22.03
4 VISMARA, Lorenzo ITA 22.11
5 KIZIEROWSKI, Bartosz POL 22.22
6 POPOV, Alexander RUS 22.24
7 FOSTER, Mark GBR 22.41
8 VOLYNETS, Oleksander UKR 22.51

1996 Atlanta
1 POPOV, Alexander RUS 22.13
2 HALL, Gary Jr USA 22.26
3 SCHERER, Fernando BRA 22.29
4 JIANG, Chengji CHN 22.33
5 DEDEKIND, Brendon RSA 22.59
6 FOX, David USA 22.68
7 SANCHES, Francisco VEN 22.72
8 BUSQUETS, Ricardo PUR 22.73

1992 Barcelona
1 POPOV, Alexander EUN 21.91
2 BIONDI, Matt USA 22.09
3 JAGER, Tom USA 22.30
4 KALFAYAN, Christophe FRA 22.50
4 WILLIAMS, Peter RSA 22.50
6 FOSTER, Mark GBR 22.52
7 PRIGODA, Gennadi EUN 22.54
8 RUDOLPH, Nils GER 22.73

1988 Seoul
1 BIONDI, Matt USA 22.14
2 JAGER, Tom USA 22.36
3 PRIGODA, Gennadi URS 22.71
4 HALSALL, Dano SUI 22.83
5 VOLERY, Stefan SUI 22.84
6 TATJENKO, Vladimir URS 22.88
7 HENTER, Frank FRG 23.03
8 BAILDON, Andrew AUS 23.15

1904 St Louis (yards)
1 VON HALMAY, Zoltan HUN 28.2
2 LEARY, J. Scott USA 28.2
3 DANIELS, Charles USA
4 GAUL, David USA
5 GOODWIN, Leo USA
6 THORNE, Raymond USA 

100m fritt herrar

Den här grenen – 100m fritt – har de allra största simmarna i historien figurerat. Weissmuller, Kahanamuku, Spitz, Schollander – ja vi kan rabbla upp massor med namn. För svensk del har vi genom tiderna haft 13 simmare i final på 100m fritt. Följande svenskar har tagit medaljer 1908 Harald Julin – brons, 1952 . Göran Rotborsten Larsson – brons 1980 Pelle Holmertz-silver och Per Johansson – brons  1984 – Per Johansson –brons. Vår senaste finalist var Stefan Nystrand vid OS 2008.
Störst alla tider? Jim Montgomery som gjorde första segerloppet under 50 sekunder – njaa. Alexander Popov, dubbla guld 1992-96 sätter vi kanske först – före Pieter vd Hoogenband som vann 2000 och 2004.

100m fritt herrar

2016 Rio
1 CHALMERS Kyle AUS 47.58 WJ
3 ADRIAN Nathan USA 47.85
4 CONDORELLI Santo CAN 47.88
5 SCOTT Duncan GBR 48.01
6 DRESSEL Caeleb USA 48.02
7 McEVOY Cameron AUS 48.12
8 CHIERIGHINI Marcelo BRA 48.41

2012 London
1 ADRIAN, Nathan USA 47.52
2 MAGNUSSEN, James AUS 47.53
3 HAYDEN, Brent CAN 47.80
4 AGNEL, Yannick FRA 47.84
5 VERSCHUREN, Sebastiaan NED 47.88
6 CIELO FILHO, Cesar BRA 47.92
7 GARCIA, Hanser CUB 48.04
8 LOBINTSEV, Nikita RUS 48.44

2008 Beijing
1 BERNARD, Alain FRA 47.21
2 SULLIVAN, Eamon AUS 47.32
3 CIELO FILHO, Cesar BRA 47.67
3 LEZAK, Jason USA 47.67
5 V D HOOGENBAND, Pieter NED 47.75
6 FERNS, Lyndon RSA 48.04
7 TARGETT, Matt AUS 48.20
8 NYSTRAND, Stefan SWE 48.33

2004 Athens
1 V D HOOGENBAND, Pieter NED 48.17
2 SCHOEMAN, Roland RSA 48.23
3 THORPE, Ian AUS 48.56
4 NEETHLING, Ryk RSA 48.63
5 MAGNINI, Filippo ITA 48.99
6 DRAGANJA, Duje CRO 49.23
7 ILES, Salim ALG 49.30
7 KAPRALOV, Andrei RUS 49.30

2000 Sydney
1 V D HOOGENBAND, Pieter NED 48.30
2 POPOV, Alexander RUS 48.69
3 HALL, Gary Jr USA 48.73
4 KLIM, Michael AUS 48.74
5 WALKER, Neil USA 49.09
6 FRÖLANDER, Lars SWE 49.22
7 PIMANKOV, Denis RUS 49.36
8 FYDLER, Chris AUS 49.44

1996 Atlanta
1 POPOV, Alexander RUS 48.74
2 HALL, Gary Jr USA 48.81
3 BORGES, Gustavo BRA 49.02
4 V D HOOGENBAND, Pieter NED 49.13
5 SCHERER, Fernando BRA 49.57
6 KHNYKIN, Pavel UKR 49.65
7 BUSQUETS, Ricardo PUR 49.68
8 SANCHES, Francisco VEN 49.84

1992 Barcelona
1 POPOV, Alexander EUN 49.02
2 BORGES, Gustavo BRA 49.43
3 CARON, Stephan FRA 49.50
4 OLSEN, Jon USA 49.51
5 BIONDI, Matt USA 49.53
6 WERNER, Tommy SWE 49.63
7 TRÖGER, Christian GER 49.84
8 PRIGODA, Gennadi EUN 50.25

1988 Seoul
1 BIONDI, Matt USA 48.63
2 JACOBS, Christopher USA 49.08
3 CARON, Stephan FRA 49.62
4 PRIGODA, Gennadi URS 49.75
5 BASHKATOV, Yuri URS 50.08
6 BAILDON, Andrew AUS 50.23
7 JOHANSSON, Per SWE 50.35
8 WERNER, Tommy SWE 50.54

1984 Los Angeles
1 GAINES, Rowdy USA 49.80
2 STOCKWELL, Mark AUS 50.24
3 JOHANSSON, Per SWE 50.31
4 HEATH, Michael USA 50.41
5 HALSALL, Dano SUI 50.50
6 CARON, Stephan FRA 50.70
6 MESTRE-SOSA, Alberto VEN 50.70
8 KORTHALS, Dirk FRG 50.93

1980 Moscow
1 WOITHE, Jörg GDR 50.40
2 HOLMERTZ, Pelle SWE 50.91
3 JOHANSSON, Per SWE 51.29
4 KOPLIAKOV, Sergei URS 51.34
5 FRANCESCHI, Raffaele ITA 51.69
6 KRASJUK, Sergej URS 51.80
7 ECUYER, René FRA 52.01
8 BREWER, Graeme AUS 52.22

1976 Montreal
1 MONTGOMERY, Jim USA 49.99
2 BABASHOFF, Jack USA 50.81
3 NOCKE, Peter FRG 51.31
4 STEINBACH, Klaus FRG 51.68
5 GUARDUCCI, Marcello ITA 51.70
6 BOTTOM, Joe USA 51.79
7 BURE, Vladimir URS 52.03
8 KRYLOV, Andrei URS 52.15

1972 Munich
1 SPITZ, Mark USA 51.22
2 HEIDENREICH, Jerry USA 51.65
3 BURE, Vladimir URS 51.77
4 MURPHY, John USA 52.08
5 WENDEN, Michael AUS 52.41
6 GRIVENNIKOV, Igor URS 52.44
7 ROUSSEAU, Michel FRA 52.90
8 STEINBACH, Klaus FRG 52.92

1968 Mexico City
1 WENDEN, Michael AUS 52.2
2 WALSH, Ken USA 52.8
3 SPITZ, Mark USA 53.0
4 MCGREGOR, Robert GBR 53.5
5 ILICHEV, Leonid URS 53.8
6 KULIKOV, Georgiy URS 53.8
7 NICOLAO YANUZZI, Luis ARG 53.9
8 ZORN, Zachary USA 53.9

1964 Tokyo
1 SCHOLLANDER, Don USA 53.4
2 MCGREGOR, Robert GBR 53.5
3 KLEIN, Hans-Joachim GER 54.0
4 ILMAN, Gary USA 54.0
5 GOTTVALLES, Alain FRA 54.2
6 AUSTIN, Michael USA 54.5
7 DOBAI, Gyula HUN 54.9
8 JACOBSEN, Uwe GER 56.1

1960 Rome
1 DEVITT, John AUS 55.2
2 LARSON, Lance USA 55.2
3 DOS SANTOS, Manuel BRA 55.4
4 HUNTER, B USA 55.6
5 DOBAI, Gyula HUN 56.3
6 POUND, Richard CAN 56.3
7 BURER, A RSA 56.3
8 LINDBERG, Per-Ola SWE 57.1

1956 Melbourne
1 HENRICKS, Jon AUS 55.4
2 DEVITT, John AUS 55.8
3 CHAPMAN, Gary AUS 56.7
4 PATTERSON, Reid USA 57.2
5 HANLEY, Richard USA 57.6
6 WOOLSEY, William USA 57.6
7 TANI, Atsushi JPN 58.0
8 EMINENTO, Aldo FRA 58.1

1952 Helsinki
1 SCHOLES, Clarke USA 57.4
2 SUZUKI, Hiroshi JPN 57.4
3 LARSSON, Göran SWE 58.2
4 GOTO, Toru JPN 58.5
5 KADAS, Geza HUN 58.6
6 AUBREY, Rex AUS 58.7
7 EMINENTO, Aldo FRA 58.7
8 GORA, Ronald USA 58.8

1948 London
1 RIS, Walter USA 57.3
2 FORD, Alan USA 57.8
3 KADAS, Geza HUN 58.1
4 CARTER, Keith USA 58.3
5 JANY, Alexandre FRA 58.3
6 OLSSON, Per-Olof SWE 59.3
7 SZILAGYI, Zoltan HUN 59.6
8 EL-GAMAL, Taha EGY 1:00.5

1936 Berlin
1 CSIK, Ferenc HUN 57.6
2 YUSA, Masanori JPN 57.9
3 ARAI, Shigeo JPN 58.0
4 TAGUCHI, Masaaru JPN 58.1
5 FISCHER, Helmut GER 59.3
6 FICK, Peter USA 59.7
7 LINDEGREN, Arthur USA 59.9

1932 Los Angeles
1 MIOYAZAKI, Yasuji JPN 58.2
2 KAWAISHI, Tatsugo JPN 58.6
3 SCHWARTZ, Albert USA 58.8
4 KALILI, Manuella USA 59.2
5 TAKAISHI, Zenjiro JPN 59.2
6 THOMPSON, Raymond USA 59.5

1928 Amsterdam
1 WEISMULLER, Johnny USA 58.6
2 BARANY, Istvan HUN 59.6
3 TAKAISHI, Katsuo JPN 1:00.0
4 KOJAC, George USA 1:00.8
5 LAUFER, Walter USA 1:01.0
6 SPENCE, Walter CAN 1:01.4
7 ZORRILLA, Alberto ARG 1:01.6

1924 Paris
1 WEISMULLER, Johnny USA 59.0
2 KAHANAMOKU, Duke USA 1:01.4
3 KAHANAMOKU, Samuel USA 1:01.8
4 BORG, Arne SWE 1:02.0
5 TAKAISHI, Katsuo JPN 1:03.0

1920 Antwerp
1 KAHANAMOKU, Duke USA 1:01.4
2 KEALOHA, Pua USA 1:02.6
3 HARRIS, William USA 1:03.0
4 HERALD, William AUS 1:03.8
ROSS, Norman USA DSQ

1912 Stockholm
1 KAHANAMOKU, Duke USA 1:03.4
2 HEALY, Cecil ANZ 1:04.6
3 HUSZAGH, Kenneth USA 1:05.6
4 BRETTING, Kurt GER 1:05.8
5 RAMME, Walter GER 1:06.4
LONGWORTH, William ANZ DNS

1908 London
1 DANIELS, Charles USA 1:05.6
2 VON HALMAY, Zoltan HUN 1:06.2
3 JULIN, Harald SWE 1:08.0
4 RICH, Leslie USA

1904 St Louis (yards)
1 VON HALMAY, Zoltan HUN 1:02.8
2 DANIELS, Charles USA
3 LEARY, J. Scott USA
4 GAUL, David USA
5 HAMMOND, David USA
6 GOODWIN, Leo USA

1896 Athens
1 HAJOS, Alfred HUN 1:22.2
2 HERSCHMANN, Otto AUT 1:23.0
3-10 ANNINOS, Georgios GRE
3-10 CHOROPHAS, Efsathios GRE
3-10 KHRISAFOS, Alexandros GRE
3-10 WILLIAMS, Gardner USA

200m fritt herrar

Mike Phelps måste betecknas som den störste av alla 200m frisimmare genom den olympiska historien men det är inte lätt att ranka dessa herrar. Ian Thorpe, Pieter van den Hoogenband och senast franske Angel. Men det har också varit en gren för stora överraskningar. I Seoul 1988 kom Armstrong som skjuten ur en kanot ochh snöt guldet före vår egen Anders Holmertz. Holmertz som fick nöja sig med silver också i Barceloan 1992. Anders var inte långt ifrån att bli tidernas simsvensk om han haft marginalen på sin sida de där två gångerna. Mark Spitz är en annan 200s-immare som nytt stor ryktbarhet. Intressant....

 

200m fritt herrar

2016 Rio

1 SUN Yang CHN 1:44.65
2 le CLOS Chad RSA 1:45.20
3 DWYER Conor USA 1:45.23
4 GUY James GBR 1:45.49
5 HAAS Townley USA 1:45.58
6 BIEDERMANN Paul GER 1:45.84
7 HAGINO Kosuke JPN 1:45.90
8 KRASNYKH Aleksandr RUS 1:45.91

2012 London
1 AGNEL, Yannick FRA 1:43.14
2 PARK, Taehwan KOR 1:44.93
2 SUN, Yang CHN 1:44.93
4 LOCHTE, Ryan USA 1:45.04
5 BIEDERMANN, Paul GER 1:45.53
6 RENWICK, Robert GBR 1:46.53
7 FRASER-HOLMES, Thomas AUS 1:46.93
8 IZOTOV, Danila RUS 1:47.75

2008 Beijing
1 PHELPS, Michael USA 1:42.96
2 PARK, Tae Hwan KOR 1:44.85
3 VANDERKAAY, Peter USA 1:45.14
4 BASSON, Jean RSA 1:45.97
5 BIEDERMANN, Paul GER 1:46.00
6 MEICHTRY, Dominik SUI 1:46.95
7 OKUMURA, Yoshihiro JPN 1:47.14
8 RENWICK, Robert GBR 1:47.47

2004 Athens
1 THORPE, Ian AUS 1:44.71
2 V D HOOGENBAND, Pieter NED 1:45.23
3 PHELPS, Michael USA 1:45.32
4 KELLER, Klete USA 1:46.13
5 HACKETT, Grant AUS 1:46.56
6 SAY, Rick CAN 1:47.55
7 BURNETT, Simon GBR 1:48.02
8 BREMBILLA, Emiliano ITA 1:48.40

2000 Sydney
1 V D HOOGENBAND, Pieter NED 1:45.35
2 THORPE, Ian AUS 1:45.83
3 ROSOLINO, Massimiliano ITA 1:46.65
4 DAVIS, Josh USA 1:46.73
5 PALMER, Paul GBR 1:47.95
6 SALTER, James GBR 1:48.74
7 SAY, Rick CAN 1:48.76
8 HACKETT, Grant AUS 1:49.46

1996 Atlanta
1 LOADER, Danyon NZL 1:47.63
2 BORGES, Gustavo BRA 1:48.08
3 KOWALSKI, Daniel AUS 1:48.25
4 V D HOOGENBAND, Pieter NED 1:48.36
5 HOLMERTZ, Anders SWE 1:48.42
6 ROSOLINO, Massimiliano ITA 1:48.50
7 DAVIS, Josh USA 1:48.54
8 PALMER, Paul GBR 1:49.39

1992 Barcelona
1 SADOVYI, Evgeni EUN 1:46.70
2 HOLMERTZ, Anders SWE 1:46.86
3 KASVIO, Antti FIN 1:47.63
4 WOJDAT, Artur POL 1:48.24
5 PYSHENKO, Vladimir EUN 1:48.32
6 HUDEPOHL, Joe USA 1:48.36
7 ZESNER, Steffen GER 1:48.84
8 GJERTSEN, Doug USA 1:50.57

1988 Seoul
1 ARMSTRONG, Duncan AUS 1:47.25
2 HOLMERTZ, Anders SWE 1:47.89
3 BIONDI, Matt USA 1:47.99
4 WOJDAT, Artur POL 1:48.40
5 GROSS, Michael FRG 1:48.59
6 ZESNER, Steffen GDR 1:48.77
7 DALBEY, Troy USA 1:48.86
8 FAHRNER, Thomas FRG 1:49.19

1984 Los Angeles
1 GROSS, Michael FRG 1:47.44
2 HEATH, Michael USA 1:49.10
3 FAHRNER, Thomas FRG 1:49.69
4 FLOAT, Jeffrey USA 1:50.18
5 MESTRE-SOSA, Alberto VEN 1:50.23
6 DROST, Frank NED 1:51.62
7 DEL'UOMO, Marco ITA 1:52.20
8 DALE, Peter USA 1:53.84

1980 Moscow
1 KOPLIAKOV, Sergei URS 1:49.81
2 KRYLOV, Andrei URS 1:50.76
3 BREWER, Graeme AUS 1:51.60
4 WOITHE, Jörg GDR 1:51.86
5 MCKEON, Ronald AUS 1:52.60
6 REVELLI, Paolo ITA 1:52.76
7 LEJDSTRÖM, Thomas SWE 1:52.94
8 RAMPAZZO, Fabrizio ITA 1:53.25

1976 Montreal
1 FURNISS, Bruce USA 1:50.29
2 NABER, John USA 1:50.50
3 MONTGOMERY, Jim USA 1:50.58
4 KRYLOV, Andrei URS 1:50.73
5 STEINBACH, Klaus FRG 1:51.09
6 NOCKE, Peter FRG 1:51.71
7 DOWNIE, Gordon GBR 1:52.78
8 BOGDANOV, Andrey URS 1:53.33

1972 Munich
1 SPITZ, Mark USA 1:52.78
2 GENTER, Steven USA 1:53.73
3 LAMPE, Werner FRG 1:53.99
4 WENDEN, Michael AUS 1:54.40
5 TYLER, Frederick USA 1:54.96
6 STEINBACH, Klaus FRG 1:55.65
7 BURE, Vladimir URS 1:57.24
8 HUTTON, Ralph CAN 1:57.56

1968 Mexico City
1 WENDEN, Michael AUS 1:55.2
2 SCHOLLANDER, Don USA 1:55.8
3 NELSON, John USA 1:58.1
4 HUTTON, Ralph CAN 1:58.6
5 MOSCONI, Alain FRA 1:59.1
6 WINDLE, Robert AUS 2:00.9
7 BELITS-GEIMAN, Semyon URS 2:01.5

1904 St Louis (yards)
1 DANIELS, Charles USA 2:44.2
2 GAILEY, Francis AUS 2:46.0
3 RAUSCH, Emil GER 2:56.0
4 ADAMS, Edgar USA

1900 Paris
1 LANE, Frederick AUS 2:25.2
2 VON HALMAY, Zoltan HUN 2:31.4
3 RUBERL, Karl AUT 2:32.0
4 CRAWSHAW, Robert GBR 2:45.6
5 HOCHEPIED, Maurice FRA 2:53.0
6 STAPLETON, F GBR 2:55.0
7 CLÉVENOT, Jules FRA 2:56.2
8 FREY, Julius GER 2:58.2

Herrarnas 400m fritt

är en verkligt klassisk gren. Inte minst på grund av att simmarna som har varit med och vunnit 400 har varit de stora profilerna i simsammanhang. Vi kan lista herrar som Weissmuller, Boiteux, Rose, Schollander, Goddell, Salnikov, Thorpe och Sun Yang. Ja ni hör. 400m fritt är de stora mästarnas gren. Notera att Anders Holmertz gjorde tre OS-finaler. Respekt!

400m fritt herrar

2016 Rio
1 HORTON Mack AUS 3:41.55
2 SUN Yang CHN 3:41.68
3 DETTI Gabriele ITA 3:43.49
4 DWYER Conor USA 0 3:44.01
5 JAEGER Connor USA 3:44.16
6 GUY James GBR 3:44.68
7 McKEON David AUS 3:45.28
8 POTHAIN Jordan FRA 3 3:49.07

2012 London          
1    SUN, Yang    CHN    3:40.14
2    PARK, Taehwan    KOR    3:42.06
3    VANDERKAAY, Peter    USA    3:44.69
4    HAO, Yun    CHN    3:46.02
5    DWYER, Conor    USA    3:46.39
6    KIS, Gergo    HUN    3:47.03
7    CARRY, David    GBR    3:48.62
8    NAPOLEON, Ryan    AUS    3:49.25
               
2008 Beijing         
1    PARK, Tae Hwan    KOR    3:41.86
2    ZHANG, Lin    CHN    3:42.44
3    JENSEN, Larsen    USA    3:42.78
4    VANDERKAAY, Peter    USA    3:43.11
5    MELLOULI, Oussama    TUN    3:43.45
6    HACKETT, Grant    AUS    3:43.84
7    PRILUKOV, Yuri    RUS    3:43.97
8    LOBINTSEV, Nikita    RUS    3:48.29
               
2004 Athens         
1    THORPE, Ian    AUS    3:43.10
2    HACKETT, Grant    AUS    3:43.36
3    KELLER, Klete    USA    3:44.11
4    JENSEN, Larsen    USA    3:46.08
5    ROSOLINO, Massimiliano    ITA    3:46.25
6    PRILUKOV, Yuri    RUS    3:46.69
7    GIANNIOTIS, Spyridon    GRE    3:48.77
8    MATSUDA, Takeshi    JPN    3:48.96
               
2000 Sydney          
1    THORPE, Ian    AUS    3:40.59
2    ROSOLINO, Massimiliano    ITA    3:43.40
3    KELLER, Klete    USA    3:47.00
4    BREMBILLA, Emiliano    ITA    3:47.01
5    COMAN, Dragos    ROM    3:47.38
6    CARVIN, Chad    USA    3:47.58
7    HACKETT, Grant    AUS    3:48.22
8    NEETHLING, Ryk    RSA    3:48.52
               
1996 Atlanta         
1    LOADER, Danyon    NZL    3:47.97
2    PALMER, Paul    GBR    3:49.00
3    KOWALSKI, Daniel    AUS    3:49.39
4    BREMBILLA, Emiliano    ITA    3:49.87
5    HOLMERTZ, Anders    SWE    3:50.66
6    ROSOLINO, Massimiliano    ITA    3:51.04
7    HOFFMANN, Jörg    GER    3:52.15
8    CARSTENSEN, Jacob    DEN    3:54.45
               
1992 Barcelona          
1    SADOVYI, Evgeni    EUN    3:45.00
2    PERKINS, Kieren    AUS    3:45.16
3    HOLMERTZ, Anders    SWE    3:46.77
4    WOJDAT, Artur    POL    3:48.10
5    BROWN, Ian    AUS    3:48.79
6    WIESE, Sebastian    GER    3:49.06
7    PFEIFFER, Stefan    GER    3:49.75
8    LOADER, Danyon    NZL    3:49.97
               
1988 Seoul          
1    DASSLER, Uwe    GDR    3:46.95
2    ARMSTRONG, Duncan    AUS    3:47.15
3    WOJDAT, Artur    POL    3:47.34
4    CETLINSKI, Matt    USA    3:48.09
5    PODKOSCIELNY, Mariusz    POL    3:48.59
6    PFEIFFER, Stefan    FRG    3:49.96
7    BOYD, Kevin    GBR    3:50.16
8    HOLMERTZ, Anders    SWE    3:51.04
               
1984 Los Angeles         
1    DI CARLO, George    USA    3:51.23
2    MYKKANEN, John      USA    3:51.49
3    LEMBERG, Justin    AUS    3:51.79
4    PFEIFFER, Stefan    FRG    3:52.91
5    IACONO, Franck    FRA    3:54.86
6    PETRIC, Darian    YUG    3:54.88
7    DEL'UOMO, Marco    ITA    3:55.44
8    MCKEON, Ronald    AUS    3:55.48
               
1980 Moscow         
1    SALNIKOV, Vladimir    URS    3:51.31
2    KRYLOV, Andrei    URS    3:53.24
3    STUKOLKIN, Ivar    URS    3:53.95
4    GARRIDO MADRUGA, Djan    BRA    3:54.15
5    MACHEK, Daniel    CZE    3:55.68
6    NAGY, Sandor    HUN    3:56.83
7    METZKER, Max    AUS    3:56.87
8    MCKEON, Ronald    AUS    3:57.00
               
1976 Montreal          
1    GOODELL, Brian    USA    3:51.93
2    SHAW, Tim    USA    3:52.54
3    RASKATOV, Vladimir    URS    3:55.76
4    MADRUGA, Djan    BRA    3:57.18
5    HOLLAND, Stephan      AUS    3:57.81
5    NAGY, Sandor    HUN    3:57.81
7    MIKHEEV, Vladimir    URS    4:00.79
8    BADGER, Stephen    CAN    4:02.83
               
1972 Munich          
1    COOPER, Bradford    AUS    4:00.27
2    GENTER, Steven    USA    4:01.94
3    MCBREEN, Tom      USA    4:02.64
4    WINDEATT, Graham      AUS    4:02.93
5    BRINKLEY, Brian    GBR    4:06.69
6    GINGJSÖ, Bengt    SWE    4:06.75
7    LAMPE, Werner    FRG    4:06.97
0    DEMONT, Rick    USA    DSQ
               
1968 Mexico City          
1    BURTON, Mike      USA    4:09.0
2    HUTTON, Ralph    CAN    4:11.7
3    MOSCONI, Alain    FRA    4:13.3
4    BROUGH, Gregory      AUS    4:15.9
5    WHITE, Graham    AUS    4:16.7
6    NELSON, John    USA    4:17.2
7    FASSNACHT, Hans-Joachim    FRG    4:18.1
8    BERK, Brent    USA    4:26.0
               
1964 Tokyo         
1    SCHOLLANDER, Don    USA    4:12.2
2    WIEGAND, Frank    GDR    4:14.9
3    WOOD, Allan    AUS    4:15.1
4    SAARI, Roy    USA    4:16.7
5    NELSON, John    USA    4:16.9
6    YAMANAKA, Tsuyoshi      JPN    4:19.1
7    PHEGAN, Russel    AUS    4:20.2
8    BELITS-GEIMAN, Semyon    URS    4:21.4
               
1960 Rome          
1    ROSE, Murray    AUS    4:18.3
2    YAMANAKA, Tsuyoshi      JPN    4:21.4
3    KONRADS, John    AUS    4:21.8
4    BLACK, Ian    GBR    4:21.8
5    SOMERS, Alan    USA    4:22.0
6    McLACHLAN, Murray    RSA    4:26.3
7    LENZ, Eugene    USA    4:26.8
8    FUKUI, Makoto    JPN    4:29.7
               
1956 Melbourne         
1    ROSE, Murray    AUS    4:27.3
2    YAMANAKA, Tsuyoshi      JPN    4:30.4
3    BREEN, George    USA    4:32.5
4    O'HALLORAN, Kevin    AUS    4:32.9
5    ZIEROLD, Hans    GER    4:34.6
6    WINRAN, Garry    AUS    4:34.9
7    NONOSHITA, Koji    JPN    4:38.2
8    ROMANI, Angelo    ITA    4:41.7
               
1952 Helsinki          
1    BOITEUX, Jean    FRA    4:30.7
2    KONNO, Ford    USA    4:31.3
3    ÖSTRAND, Per-Olof    SWE    4:35.2
4    DUNCAN, Peter    RSA    4:37.9
5    WARDROP, John    GBR    4:39.9
6    MOORE, Wayne    USA    4:40.1
7    MCLANE, James    USA    4:40.3
8    FURUHASHI, Hironashin    JPN    4:42.1
               
1948 London         
1    SMITH, William    USA    4:41.1
2    MCLANE, James    USA    4:43.4
3    MARSHALL, John    AUS    4:47.4
4    KADAS, Geza    HUN    4:49.4
5    MITRÓ, György    HUN    4:49.9
6    JANY, Alexandre    FRA    4:51.4
7    HALE, Jack    GBR    4:55.9
8    YANTORNO, Alfredo    ARG    4:58.7
               
1936 Berlin         
1    MEDICA, Jack    USA    4:44.5
2    UTO, Shumpei      JPN    4:45.6
3    MAIKINO, Shozo      JPN    4:48.1
4    FLANAGAN, Ralph    USA    4:52.7
5    NEGAMI, Hiroshi    JPN    4:53.6
6    TARIS, Jean    FRA    4:53.8
7    LEIVERS, Robert    GBR    5:00.9
               
1932 Los Angeles         
1    CRABBE, Clarence    USA    4:48.4
2    TARIS, Jean    FRA    4:48.5
3    OYOKOTA, Tsutomu      JPN    4:52.3
4    YOKOYAMA, Takashi    JPN    4:52.5
5    SUGIMOTO, Noboru    JPN    4:56.1
6    CHARLTON, Andrew    AUS    4:58.6
               
1928 Amsterdam          
1    ZORRILLA, Alberto      ARG    5:01.6
2    CHARLTON, Andrew    AUS    5:03.6
3    BORG, Arne    SWE    5:04.6
4    CRABBE, Clarence    USA    5:05.4
5    CLAPP, Austin    USA    5:16.0
6    RUDDY, Raymond    USA    5:25.0
               
1924 Paris         
1    WEISMULLER, Johnny    USA    5:04.2
2    BORG, Arne    SWE    5:05.6
3    CHARLTON, Andrew    AUS    5:06.6
4    BORG, Åke    SWE    5:26.0
5    HATFIELD, John    GBR    5:32.0
               
1920 Antwerp         
1    ROSS, Norman    USA    5:26.8
2    LANGER, Ludy    USA    5:29.0
3    VERNOT, George      CAN    5:29.6
4    KAHELE, Fred    USA    
     BEAUREPAIRE, Frank    AUS    DNF
               
1912 Stockholm         
1    HODGSON, George      CAN    5:24.4
2    HATFIELD, John    GBR    5:25.8
3    HARDWICK, Harold      ANZ    5:31.2
4    HEALY, Cecil    ANZ    5:37.8
5    BÉLA, Las-Torres    HUN    5:42.0
               
1908 London          
1    TAYLOR, Henry    GBR    5:36.8
2    BEAUREPAIRE, Frank    ANZ    5:44.2
3    SCHEFF, Otto      AUT    5:46.0
4    FOSTER, William    GBR    
               
1904 St Louis (yards)           
1    DANIELS, Charles    USA    6:16.2
2    GAILEY, Francis    AUS    6:22.0
3    WÄHLE, Otto    AUT    6:39.0
4    GOODWIN, Leo    USA    0:00.0
               
1896 Athens          
1    NEUMANN, Paul    AUT    8:12.6
2    PEPANOS, Antonios      GRE    9:57.6
3    CHORAPHAS, Efstathios      GRE    

1500m fritt herrar

Tre svenska finalplatser har det varit på 1500m fritt herrar. Bengt Gingsjö 1972 och sedan Arne Borg 1924 och 1928. Arne Borg Guld och silvermedaljer dessutom.
Tänk vilka klassisker det finns på 1500m fritt. Namn som Grant Hackett AUS, Salnikov URS, Kieren Perkins AUS och Mike Burton har alla vunnit två OS-guld på kungadistanen 1500m fritt.
Man kan konstatera att segertiderna på 1500m fritt inte har förbättrats sedan 1976 när Brian Godell satte en segertid på 15.02. Varför? Ja det skall du få höra i Simpodden Hultén & Jansson när man sammanfattar OS.

 

1500m fritt herrar

2016 Rio
1 PALTRINIERI Gregorio ITA 14:34.57
2 JAEGER Connor USA 14:39.48
3 DETTI Gabriele ITA 14:40.86
4 WILIMOVSKY Jordan USA 14:45.03
5 HORTON Mack AUS 14:49.54
6 COCHRANE Ryan CAN 14:49.61
7 JOLY Damien FRA 14:52.73
8 CHRISTIANSEN Henrik NOR 15:02.66

2012 London
1 SUN, Yang CHN 14:31.02
2 COCHRANE, Ryan CAN 14:39.63
3 MELLOULI, Oussama TUN 14:40.31
4 PARK, Taehwan KOR 14:50.61
5 PALTRINIERI, Gregorio ITA 14:51.92
6 JAEGER, Connor USA 14:52.99
7 SAWRYMOWICZ, Mateusz POL 14:54.32
8 FOGG, Daniel GBR 15:00.76

2008 Beijing
1 MELLOULI, Oussama TUN 14:40.84
2 HACKETT, Grant AUS 14:41.53
3 COCHRANE, Ryan CAN 14:42.69
4 PRILUKOV, Yuri RUS 14:43.21
5 JENSEN, Larsen USA 14:48.16
6 DAVIES, David GBR 14:52.11
7 ZHANG, Lin CHN 14:55.20
8 SUN, Yang CHN 15:05.12

2004 Athens
1 HACKETT, Grant AUS 14:43.40
2 JENSEN, Larsen USA 14:45.29
3 DAVIES, David GBR 14:45.95
4 PRILUKOV, Yuri RUS 14:52.48
5 GIANNIOTIS, Spyridon GRE 15:03.69
6 SMITH, George GBR 15:09.71
7 COMAN, Dragos ROM 15:10.21
8 STEVENS, Craig AUS 15:13.66

2000 Sydney
1 HACKETT, Grant AUS 14:48.33
2 PERKINS, Kieren AUS 14:53.59
3 THOMPSON, Chris USA 14:56.81
4 FILIPETS, Alexei RUS 14:56.88
5 NEETHLING, Ryk RSA 15:00.48
6 VENDT, Erik USA 15:08.61
7 CHERVYNSKIY, Igor UKR 15:08.80
8 HELL, Heiko GER 15:19.87

1996 Atlanta
1 PERKINS, Kieren AUS 14:56.40
2 KOWALSKI, Daniel AUS 15:02.43
3 SMITH, George GBR 15:02.48
4 BREMBILLA, Emiliano ITA 15:08.58
5 NEETHLING, Frans RSA 15:14.63
6 HIRANO, Masato JPN 15:17.28
7 HOFFMANN, Jörg GER 15:18.86
8 AKATIEY, Alexei RUS 15:21.68

1992 Barcelona
1 PERKINS, Kieren AUS 14:43.48
2 HOUSMAN, Glen AUS 14:55.29
3 HOFFMANN, Jörg GER 15:02.29
4 PFEIFFER, Stefan GER 15:04.28
5 WILSON, Ian GBR 15:13.35
6 MAJCEN, Igor SLO 15:19.12
7 FROSTAD, Lawrence USA 15:19.41
8 ANDREEV, Viktor EUN 15:33.94

1988 Seoul
1 SALNIKOV, Vladimir URS 15:00.40
2 PFEIFFER, Stefan FRG 15:02.69
3 DASSLER, Uwe GDR 15:06.15
4 CETLINSKI, Matt USA 15:06.42
5 PODKOSCIELNY, Mariusz POL 15:14.76
6 HENKEL, Rainer FRG 15:18.19
7 BOYD, Kevin GBR 15:21.16
8 PETRIC, Darian YUG 15:37.12

1984 Los Angeles
1 O'BRIEN, Mike USA 15:05.20
2 DI CARLO, George USA 15:10.59
3 PFEIFFER, Stefan FRG 15:12.11
4 HENKEL, Rainer FRG 15:20.03
5 IACONO, Franck FRA 15:26.96
6 GRANDI, Stefano ITA 15:28.58
7 SHEMITT, David CAN 15:31.28
8 SHILLINGTON, Wayne AUS 15:38.18

1980 Moscow
1 SALNIKOV, Vladimir URS 14:58.27
2 TSCHAJEW, Alexander URS 15:14.30
3 METZKER, Max AUS 15:14.49
4 STROHBACH, Rainer GDR 15:15.29
5 PETRIC, Borut YUG 15:21.78
6 ESCALAS, Rafael ESP 15:21.88
7 WLADAR, Zoltan HUN 15:26.70
8 PETROV, Eduard URS 15:28.24

1976 Montreal
1 GOODELL, Brian USA 15:02.40
2 HACKETT, Bobby USA 15:03.91
3 HOLLAND, Stephan AUS 15:04.66
4 MADRUGA, Djan BRA 15:19.84
5 SALNIKOV, Vladimir URS 15:29.45
6 METZKER, Max AUS 15:31.53
7 HARTLOFF, Paul USA 15:32.08
8 WLADAR, Zoltan HUN 15:45.97

1972 Munich
1 BURTON, Mike USA 15:52.58
2 WINDEATT, Graham AUS 15:58.48
3 NORTHWAY, Douglas USA 16:09.25
4 GINGJSÖ, Bengt SWE 16:16.01
5 WHITE, Graham AUS 16:17.22
6 TREFFERS, Mark NZL 16:18.84
7 COOPER, Bradford AUS 16:30.49
8 GARCIA, Guillermo MEX 16:36.03

1968 Mexico City
1 BURTON, Mike USA 16:38.9
2 KINSELLA, John USA 16:57.3
3 BROUGH, Gregory AUS 17:04.7
4 WHITE, Graham AUS 17:08.0
5 HUTTON, Ralph CAN 17:15.6
6 ECHEVARRIA, Guillermo MEX 17:36.4
7 ALANIS, Juan MEX 17:46.6
8 NELSON, John USA 18:05.1

1964 Tokyo
1 WINDLE, Robert AUS 17:01.7
2 NELSON, John USA 17:03.0
3 WOOD, Allan AUS 17:07.7
4 FARLEY, William USA 17:18.2
5 PHEGAN, Russel AUS 17:22.4
6 SASAKI, Sueaki JPN 17:25.3
7 SAARI, Roy USA 17:29.2
8 KATONA, Jozsef HUN 17:30.8

1960 Rome
1 KONRADS, John AUS 17:19.6
2 ROSE, Murray AUS 17:21.7
3 BREEN, George USA 17:30.6
4 YAMANAKA, Tsuyoshi JPN 17:34.7
5 KATONA, Jozsef HUN 17:43.7
6 McLACHLAN, Murray RSA 17:44.9
7 SOMERS, Alan USA 18:02.8
8 CAMPION, Richard GBR 18:22.7

1956 Melbourne
1 ROSE, Murray AUS 17:58.9
2 YAMANAKA, Tsuyoshi JPN 18:00.3
3 BREEN, George USA 18:08.2
4 GARRETTY, Murray AUS 18:26.5
5 SLATER, William CAN 18:38.1
6 BOITEUX, Jean FRA 18:38.3
6 YUKIYOSHI, Aoki JPN 18:38.3
8 WINRAN, Garry AUS 19:06.2

1952 Helsinki
1 KONNO, Ford USA 18:30.0
2 HASHIZUME, Shiro JPN 18:41.4
3 OKAMOTO, Tetsuo BRA 18:51.3
4 MCLANE, James USA 18:51.5
5 BERNARDO, Joseph FRA 18:59.1
6 KITAMURA, Yasuo JPN 19:00.4
7 DUNCAN, Peter RSA 19:12.1
8 MARSHALL, John AUS 19:53.4

1948 London
1 MCLANE, James USA 19:18.5
2 MARSHALL, John AUS 19:31.3
3 MITRÓ, György HUN 19:43.2
4 CSORDÁS, György HUN 19:54.2
5 STIPETIC, Marjan YUG 20:10.7
6 NORRIS, Forties USA 20:18.8
7 BLAND, Donald GBR 20:19.8
8 HEUSNER, William USA 20:45.4

1936 Berlin
1 TERADA, Noboru JPN 19:13.7
2 MEDICA, Jack USA 19:34.0
3 UTO, Shumpei JPN 19:34.5
4 ISHIHARADA, Sunao JPN 19:48.5
5 FLANAGAN, Ralph USA 19:54.8
6 LEIVERS, Robert GBR 19:57.4
7 ARENDT, Heinz GER 19:59.0

1932 Los Angeles
1 KITAMURA, Kusuo JPN 19:12.4
2 MAIKINO, Shozo JPN 19:14.1
3 CRISTY, James USA 19:39.5
4 RYAN, Noel Philip AUS 19:45.1
5 CRABBE, Clarence USA 20:02.7
6 TARIS, Jean FRA 20:09.7

1928 Amsterdam
1 BORG, Arne SWE 19:51.8
2 CHARLTON, Andrew AUS 20:02.6
3 CRABBE, Clarence USA 20:28.8
4 RUDDY, Raymond USA 21:05.0
5 ZORRILLA, Alberto ARG 21:23.8
6 AULT, Garnet CAN 21:46.0

1924 Paris
1 CHARLTON, Andrew AUS 20:06.6
2 BORG, Arne SWE 20:41.4
3 BEAUREPAIRE, Frank AUS 21:48.4
4 HATFIELD, John GBR 21:55.6
5 TAKAISHI, Katsuo JPN 22:10.4

1920 Antwerp
1 ROSS, Norman USA 22:23.2
2 VERNOT, George CAN 22:36.4
3 BEAUREPAIRE, Frank AUS 23:04.0
4 KAHELE, Fred USA 23:59.1
5 BOLDEN, Eugene USA 24:04.3

1912 Stockholm
1 HODGSON, George CAN 22:00.0
2 HATFIELD, John GBR 22:39.0
3 HARDWICK, Harold ANZ 23:15.4
BÉLA, Las-Torres HUN DNF
CHAMPION, Malcolm ANZ DNF

1908 London
1 TAYLOR, Henry GBR 22:48.4
2 BATTERSBY, Thomas Sidney GBR 22:51.2
3 BEAUREPAIRE, Frank ANZ 22:56.2
4 SHEFF, Otto AUT

1904 St Louis (yards)
1 RAUSCH, Emil GER 27:18.2
2 KISS, Geza HUN 28:28.2
3 GAILEY, Francis AUS 28:54.0
4 WAHLE, Otto AUT 0:00.0
ADAMS, Edgar USA DNF
HANDLEY, Louis USA DNF
MEYERS, John USA DNF

 

4x100m fritt herrar
Text skall infogas

4x100m fritt herrar

2016 Rio
1 USA 3:09.92
DRESSEL Caeleb 48.10 PHELPS Michael 47.12
HELD Ryan 47.73  ADRIAN Nathan 46.97
2 FRA - France 3:10.53
3 AUS - Australia 3:11.37
4 RUS - Russian Federation 3:11.64
5 BRA - Brazil 3:13.21
6 BEL - Belgium 3:13.57
7 CAN - Canada 3:14.35
8 JPN - Japan 3:14.48

2012 London
1 FRA 3:09.93
LEVEAUX, Amaury 48.13  GILOT, Fabien 47.67 LEFERT, Clement 47.39
AGNEL, Yannick 46.74

2 USA 3:10.38
3 RUS 3:11.41
4 AUS 3:11.63
5 RSA 3:13.45
6 GER 3:13.52
7 ITA 3:14.13
8 BEL 3:14.40

2008 Beijing
1 USA 3:08.24
PHELPS, Michael 47.51 WEBER-GALE, Garrett 47.02 JONES, Cullen 47.65
LEZAK, Jason 46.06

2 FRA 3:08.32
3 AUS 3:09.91
4 ITA 3:11.48
5 SWE 3:11.92
STYMNE, Petter 49.17 FRÖLANDER, Lars 48.02 NYSTRAND, Stefan 47.25
PERSSON, Jonas 47.48
6 CAN 3:12.26
7 RSA 3:12.66
FERNS, Lyndon 48.15
8 GBR 3:12.87

2004 Athens
1 RSA 3:13.17
SCHOEMAN, Roland 48.17  FERNS, Lyndon 48.13  TOWNSEND, Darian 48.96
NEETHLING, Ryk 47.91

2 NED 3:14.36
3 USA 3:14.62
4 ITA 3:15.75
4 RUS 3:15.75
6 AUS 3:15.77
7 FRA 3:16.23
8 GER 3:17.18

2000 Sydney
1 AUS 3:13.67
KLIM, Michael 48.18 FYDLER, Chris 48.48 CALLUS, Ashley 48.71
THORPE, Ian 48.30

2 USA 3:13.86
3 BRA 3:17.40
4 GER 3:17.77
5 ITA 3:17.85
6 SWE 3:19.60
NYSTRAND, Stefan 50.06  FRÖLANDER, Lars 48.12  OHLIN, Mattias 49.99
NYSTRÖM, Johan 51.43
7 FRA 3:21.00
RUS DSQ


1996 Atlanta
1 USA 3:15.41
OLSEN, Jon 49.94 DAVIS, Josh 49.00  SCHUMACHER, Brad 49.02
HALL, Gary Jr 47.45

2 RUS 3:17.06
3 GER 3:17.20
4 BRA 3:18.30
5 NED 3:19.02
6 AUS 3:20.13
7 SWE 3:20.16
FRÖLANDER, Lars 50.01 LETZLER, Fredrik 50.13 HOLMERTZ, Anders 50.06
WALLIN, Christer 49.96
8 GBR 3:21.52


1992 Barcelona
1 USA 3:16.74
HUDEPOHL, Joe 50.05 BIONDI, Matt 48.69 JAGER, Tom 49.72
OLSEN, Jon 49.28

2 EUN 3:17.56
3 GER 3:17.90
4 FRA 3:19.16
5 SWE 3:20.10
WERNER, Tommy 51.15 KARLSSON, Håkan 48.90 LETZLER, Fredrik 50.01
HOLMERTZ, Anders 50.93
6 BRA 3:20.99
7 GBR 3:21.75
8 AUS 3:22.04

1988 Seoul
1 USA 3:16.53
JACOBS, Christopher 49.63 DALBEY, Troy 49.75 JAGER, Tom 49.33
BIONDI, Matt 47.81

2 URS 3:18.33
3 GDR 3:19.82
4 FRA 3:20.02
5 SWE 3:21.07
JOHANSSON, Per 50.58 WERNER, Tommy 50.00 HOLMQVIST, Joakim 50.47
TITUS, Göran 50.02
6 FRG 3:21.65
7 GBR 3:21.71
8 ITA 3:22.93

1984 Los Angeles
1 USA 3:19.03
CAVANAUGH, Chris 50.83 HEATH, Michael 49.60 BIONDI, Matt 49.67
GAINES, Rowdy 48.93

2 AUS 3:19.68
3 SWE 3:22.69
LEJDSTRÖM, Thomas 51.29 BARON, Bengt 50.83 ÖRN, Mikael 51.28
JOHANSSON, Per 49.29
4 FRG 3:22.98
5 GBR 3:23.61
6 FRA 3:24.63
7 CAN 3:24.70
8 ITA 3:24.97

1972 Munich
1 USA 3:26.42
EDGAR, David 52.69 MURPHY, John 52.04 HEIDENREICH, Jerry 50.78
SPITZ, Mark 50.90
2 URS 3:29.72
3 GDR 3:32.42
4 BRA 3:33.14
5 CAN 3:33.20
6 FRG 3:33.90
7 FRA 3:34.13
8 ESP 3:38.21

1968 Mexico City
1 USA 3:31.7
ZORN, Zachary 53.4 RERYCH, Steve 52.8 SPITZ, Mark 52.7 WALSH, Ken 52.8
2 URS 3:34.2
3 AUS 3:34.7
4 GBR 3:38.4
5 GDR 3:38.8
6 FRG 3:39.0
7 CAN 3:39.2
8 JPN 3:41.50

1964 Tokyo
1 USA 3:32.2
2 GER 3:37.2
3 AUS 3:39.1
4 JPN 3:40.5
5 SWE 3:40.7
NORDAVLL, Bengt-Olof 56.6 ERIKSSON, Lester 54.9 LUNDIN, Jan 54.6
LINDBERG, Per-Ola 54.6
6 URS 3:42.1
7 GBR 3:42.6
FRA DSQ

Notera att Sverige har varit i final på 4x200m fritt - hela 16 gånger. Senast 1996. 

4x200m fritt herrar

2016 

1 USA - United States of America 7:00.66
DWYER Conor 1:45.23
HAAS Townley 1:44.14
LOCHTE Ryan 1:46.03
PHELPS Michael 1:45.26
2 GBR - Great Britain 7:03.13
3 JPN - Japan 7:03.50
4 AUS - Australia 7:04.18
5 RUS - Russian Federation 7:05.70
6 GER - Germany 7:07.28
7 NED - Netherlands 7:09.10
8 BEL - Belgium 7:11.64 10.98


2012 London
1 USA 6:59.70
LOCHTE, Ryan 1:45.15 DWYER, Conor 1:45.23 BERENS, Ricky 1:45.27
PHELPS, Michael 1:44.05
2 FRA 7:02.77
3 CHN 7:06.30
4 GER 7:06.59
5 AUS 7:07.00
6 GBR 7:09.33
7 RSA 7:09.65
8 HUN 7:13.66

2008 Beijing
1 USA 6:58.56
PHELPS, Michael 1:43.31 LOCHTE, Ryan 1:44.28 BERENS, Ricky 1:46.29
VANDERKAAY, Peter 1:44.68
2 RUS 7:03.70
3 AUS 7:04.98
4 ITA 7:05.35
5 CAN 7:05.77
6 GBR 7:05.92
7 JPN 7:10.31
8 RSA 7:13.02

2004 Athens
1 USA 7:07.33
PHELPS, Michael 1:46.49 LOCHTE, Ryan 1:47.52 VANDERKAAY, Peter 1:47.79
KELLER, Klete 1:45.53
2 AUS 7:07.46
3 ITA 7:11.83
4 GBR 7:12.60
5 CAN 7:13.33
6 GER 7:16.51
7 FRA 7:17.43
8 GRE 7:23.02

2000 Sydney
1 AUS 7:07.05
THORPE, Ian 1:46.03 KLIM, Michael 1:46.40 PEARSON, Todd 1:47.36
KIRBY, William 1:47.26
2 USA 7:12.64
3 NED 7:12.70
4 ITA 7:12.91
5 GBR 7:12.98
6 GER 7:20.19
7 CAN 7:21.92
8 RUS 7:24.37

1996 Atlanta
1 USA 7:14.84
DAVIS, Josh 1:48.19 HUDEPOHL, Joe 1:49.29 SCHUMACHER, Brad 1:48.89
BERUBE, Ryan 1:48.47
2 SWE 7:17.56
WALLIN, Christer 1:50.47 HOLMERTZ, Anders 1:47.03 FRÖLANDER, Lars 1:48.98 LYRBRING, Anders 1:51.08
3 GER 7:17.71
4 AUS 7:18.47
5 GBR 7:18.74
6 ITA 7:19.92
7 NED 7:21.96
8 FRA 7:24.85

1992 Barcelona
1 EUN 7:11.95
LEPIKOV, Dmitri 1:49.55 PYSHENKO, Vladimir 1:46.58 TAIANOVITCH, Veniamin 1:48.99 SADOVYI, Evgeni 1:46.83
2 SWE 7:15.51
WALLIN, Christer 1:49.69 HOLMERTZ, Anders 1:46.13 WERNER, Tommy 1:49.35 FRÖLANDER, Lars 1:50.31
3 USA 7:16.23
4 GER 7:16.58
5 ITA 7:18.10
6 GBR 7:22.57
7 BRA 7:24.03
AUS DSQ

1988 Seoul
1 USA 7:12.51
DALBEY, Troy 1:49.37 CETLINSKI, Matt 1:48.44 GJERTSEN, Doug 1:48.26
BIONDI, Matt 1:46.44
2 GDR 7:13.68
3 FRG 7:14.35
4 AUS 7:15.23
5 ITA 7:16.00
6 SWE 7:19.10
HOLMERTZ, Anders 1:48.06 WERNER, Tommy 1:49.41 SÖDERLUND, Michael 1:50.57  WALLIN, Christer 1:51.06

7 FRA 7:24.69
8 CAN 7:24.91

1984 Los Angeles
1 USA 7:15.69
HEATH, Michael   LARSON, David FLOAT, Jeffrey HAYES, Bruce
2 GER 7:15.73
3 GBR 7:24.78
4 AUS 7:25.63
5 CAN 7:26.51
6 SWE 7:26.53
SÖDERLUND, Michael WERNER, Tommy HOLMERTZ, Anders
LEJDSTRÖM, Thomas
7 NED 7:26.53
8 FRA 7:26.53

1980 Moscow
1 URS 7:23.50
KOPLIAKOV, Sergei SALNIKOV, Vladimir STUKOLKIN, Ivar KRYLOV, Andrei
2 GDR 7:28.60
3 BRA 7:29.30
4 SWE 7:30.10
SÖDERLUND, Michael WIKSTRÖM, Pelle MAGNUSSON, Per-Alvar
LEJDSTRÖM, Thomas

5 ITA 7:30.37
6 GBR 7:30.81
7 AUS 7:30.82
8 FRA 7:36.08

1976 Montreal
1 USA 7:23.22
BRUNER, Mike FURNISS, Bruce NABER, John MONTGOMERY, Jim
2 URS 7:27.97
3 GBR 7:32.11
4 FRG 7:32.27
5 GDR 7:38.92
6 NED 7:42.56
7 SWE 7:42.84
ARVIDSSON, Pär PETTERSSON, Peter BELLBRING, Anders GINGJSÖ, Bengt
8 ITA 7:43.39

1972 Munich
1 USA 7:35.78
KINSELLA, John TYLER, Frederick GENTER, Steven SPITZ, Mark
2 FRG 7:41.69
3 URS 7:45.76
4 SWE 7:47.37
GINGJSÖ, Bengt LJUNGBERG, Hans BELLBRING, Anders LARSSON, Gunnar
5 AUS 7:48.66
6 GDR 7:49.11
7 CAN 7:53.61
8 GBR 7:55.59

1968 Mexico City
1 USA 7:52.3
NELSON, John RERYCH, Steve SPITZ, Mark SCHOLLANDER, Don
2 AUS 7:53.7
3 URS 8:01.6
4 CAN 8:03.2
5 FRA 8:03.7
6 FRG 8:04.3
7 GDR 8:06.0
8 SWE 8:12.1
LJUNGBERG, Hans LARSSON, Gunnar FERM, Sven ERIKSSON, Lester

1964 Tokyo
1 USA 7:52.1
CLARK, Steve SAARI, Roy  ILMAN, Gary  SCHOLLANDER, Don
2 GER 7:59.3
3 JPN 8:03.8
4 AUS 8:06.6

5 SWE 8:08.0
SVENSSON, Mats ERIKSSON, Lester ROSENDAHL, Hans LUNDIN, Jan

6 FRA 8:08.7
7 URS 8:15.1
8 ITA 8:18.1

1960 Rome
1 USA 8:10.2
HARRISON, George BLICK, Richard TROY, Mike FARRELL, Jeffrey
2 JPN 8:13.2
3 AUS 8:13.8
4 GBR 8:28.1
5 FIN 8:29.7
6 SWE 8:31.0
JOHANSSON, Sven-Göran BENGTSSON, Lars-Erik NORDAVLL, Bengt-Olof
LINDBERG, Per-Ola
7 GER 8:31.8
8 URS 8:32.2

1956 Melbourne
1 AUS 8:23.6
O'HALLORAN, Kevin DEVITT, John ROSE, Murray HENRICKS, Jon
2 USA 8:31.5
3 URS 8:34.7
4 JPN 8:36.6
5 GER 8:43.4
6 GBR 8:45.2
7 ITA 8:46.2
8 RSA 8:49.5

1952 Helsinki
1 USA 8:31.1
MOORE, Wayne WOOLSEY, William KONNO, Ford MCLANE, James
2 JPN 8:33.5
3 FRA 8:45.9
4 SWE 8:46.8
SVANTESON, Lars LARSSON, Göran STRAND, Per-Olof JOHANSSON, Olle
5 HUN 8:52.6
6 GBR 8:52.9
7 RSA 8:55.1
8 ARG 8:56.9

1948 London
1 USA 8:46.0
RIS, Walter MCLANE, James WOLF, Wallace SMITH, William
2 HUN 8:48.4
3 FRA 9:08.0
4 SWE 9:09.1
LUNDÉN, Martin STRAND, Per-Olof JOHANSSON, Olle OLSSON, Per-Olof
5 YUG 9:14.0
6 ARG 9:19.2
7 MEX 9:20.2
8 BRA 9:31.0

1936 Berlin
1 JPN 8:51.5
YUSA, Masanori SUGIURA, Shiego TAGUCHI, Masahuro ARAI, Shigeo
2 USA 9:03.0
3 HUN 9:12.3
4 FRA 9:18.2
5 GER 9:19.0
6 GBR 9:21.5
7 CAN 9:27.5
8 SWE 9:37.5
BORG, Björn BOLLDÉN, Sten-Olov PETTERSSON, Sven-Pelle WERNER, Georg

1932 Los Angeles
1 JPN 8:58.4
MIOYAZAKI, Yasuji 2:14.1 YUSA, Masanori 2:14.7 YOKOYAMA, Takashi 2:14.8
TOYODA, Hisakichi 2:14.8
2 USA 9:10.5
3 HUN 9:31.4
4 CAN 9:36.3
5 GBR 9:45.8
6 ARG 10:13.1
7 BRA 10:36.5

1928 Amsterdam
1 USA 9:36.2
CLAPP, Austin LAUFER, Walter KOJAC, George WEISMULLER, Johnny
2 JPN 9:41.4
3 CAN 9:47.8
4 HUN 9:57.0
5 SWE 10:01.8
GUSTAFSSON, Aulo PETTERSSON, Sven-Pelle LUNDAHL, Eskil BORG, Arne
6 GBR 10:16.0
7 ESP

1924 Paris
1 USA 9:53.4
BREYER, Ralph GLANCY, Harrison O'CONNOR, Wallace WEISMULLER, Johnny
2 AUS 10:02.2
3 SWE 10:06.8
BORG, Arne BORG, Åke TROLLE, Orvar WERNER, Georg
4 JPN 10:15.2
5 GBR 10:29.4


1920 Antwerp
1 USA 10:04.0
MCGILLVARY, Perry KEALOHA, Pua ROSS, Norman KAHANAMOKU, Duke
2 AUS 10:25.0
3 GBR 10:37.0
4 SWE 10:50.0
ANDERSSON, Robert MÖLLER, Frans TROLLE, Orvar BORG, Arne
5 ITA

1912 Stockholm
1 ANZ 10:11.2
HEALY, Cecil CHAMPION, Malcolm BOARDMAN, Leslie HARDWICK, Harold
2 USA 10:20.2
3 GBR 10:28.6
4 GER 10:37.0

1908 London
1 GBR 10:56.0
DERBYSHIRE, John Henry RADIMOLVIC, Paul FOSTER, William TAYLOR, Henry
2 HUN 10:59.0
3 USA 11:02.8
4 ANZ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.