International Swimming League 2021
 

Alla lagen i årets upplaga av International Swimming League

AQC = Aqua Centurion
DCT = DC Trident
ENS = Energy Standard med Sarah Sjöström
TOR = Toronto Titans med följande svenskar  Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson
CAC=  Cali Condors
LAC=  Los Angeles Current
LON = London Roars
NYB=   New York Breakers
TOK= Tokyo Frogs
IRO = Iron Swim med Erik Persson

Spelschema Play-Off i International Swimming League 2021

Match 12

Cali Condors (CAC)
DC Trident (DCT)
Energy Standard (ENS) med Sarah Sjöström
Iron (IRON) med Erik Persson
Tävlingsplats Eindhoven
Dag 1 2020/11/11 Torsdag 19:00          
Dag 2 2020/11/12 Fredag 19:00      
sänds i Eurosport 2 - kommentatorer Bo Hulten och Thomas Jansson
Startlistor och resultat - klick   
____________________________________________________________________________

Match 13

Aqua Centurions (AQC)
LA Current (LAC)
London Roar (LON)
Toronto Titans (TOR)   Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson
Tävlingsplats Eindhoven
Dag 1 2020/11/13 Lördag            
Dag 2 2020/11/14 Söndag        
sänds i Eurosport 1 - kommentatorer Bo Hulten och Thomas Jansson   
Startlistor och resultat - klick
_________________________________________________________________________

Match 14 

Energy Standard med Sarah Sjöström
Toronto Titans med Louise Hansson och Michelle Coleman
Aqua Centurions
DC Trident
Tävlingsplats Eindhoven
Dag 1 2020/11/18 Torsdag 19:00          
Dag 2 2020/11/19 Fredag 19:00      
sänds i Eurosport 1 och Discovery Plus
kommentatorer Bo Hulten och Thomas Jansson  
startlistor och resultat - klick


Match 15 

Cali Condor
London Roar
LA Current
Iron Swim med Erik Persson
Tävlingsplats Eindhoven
Dag 1 2020/11/20 Lördag            
Dag 2 2020/11/21 Söndag        
sänds i Eurosport 1 och Discovery Plus
kommentatorer Bo Hulten och Thomas Jansson    
startlistor och resultat - klick
________________________________________________________________________
Match 16
DC Trident
Energy Standard (Sarah Sjöström)
LA Current
London Roar

Tävlingsplats Eindhoven
Dag 1 2020/11/25 Torsdag            
Dag 2 2020/11/26 Fredag    
startlistor och resultat - klick      
kommentatorer Bo Hulten och Thomas Jansson  

Match 17
Aqua Centurions
Cali Condors
Iron (Erik Persson)
Toronto Titans (Michelle Coleman, Louise Hansson)

Tävlingsplats Eindhoven
Dag 1 2020/11/27 Lördag            
Dag 2 2020/11/28 Söndag       
startlistor och resultat - klick       
kommentatorer Bo Hulten och Thomas Jansson  

Spelschema grundspelet i International Swimming League 2021

Match 1 - AQC | DCT | ENS | TOR 
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2021/08/26 Torsdag 20:00   Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson - Sarah Sjöström
Sändning: Eurosport 1 och Discovery Plus 20.00-22.00
Individuella poäng efter dag 1 - klick

Dag 2 2021/08/27 Fredag 20:00   Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson - Sarah Sjöström
Sändning: Eurosport 1 och Discovery Plus 20.00-22.00
Startlistor och resultat - klick



Match 2 - CAC | LAC | NYB | TOK
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2021/08/28 Lördag 18:00        
Dag 2 2021/08/29 Söndag 18:00      
Ingen sändning i TV (kan ses via ISL:s hemsida mot betalning - klick)
Startlistor och resultat - klick



Match 3 - ENS | lRON | LON | NYB  
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2020/09/02 Torsdag 20:00       Sarah Sjöström - Erik Persson
Dag 2 2020/09/03 Fredag 20:00       Sarah Sjöström - Erik Persson
Startlistor och resultat - klick


Match 4 - CAC | LAC | NYB | TOK
Tävlingsplats Neapel
Dagg1 2020/09/04 Lördag 18:00      
Dag 2 2020/09/05 Söndag 18:00      
Startlistor och resultat - klick



Match 5 - DCT | IRON | LAC | TOR
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2020/09/09 Torsdag 20:00         Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson - Erik Persson
Dag 2 2020/09/10 Fredag 20:00       Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson - Erik Persson  
Startlistor och resultat - klick


Match 6 - AQC | CAC | LON | TOK  
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2020/09/11 Lördag 18:00        
Dag 2 2020/09/12 Söndag 18:00      
Startlistor och resultat - klick


Match 7 - CAC | IRON | NYB | TOR
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2020/09/16 Torsdag 20:00         Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson - Erik Persson
Dag 2 2020/09/17 Fredag 20:00       Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson - Erik Persson
Startlistor och resultat - klick


Match 8 - ENS | LAC | LON | TOK
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2020/09/18 Lördag 19.00        Sarah Sjöström
Dag 2 2020/09/19 Söndag 19.00        Sarah Sjöström
Startlistor och resultat - klick


Match 9 - DCT | ENS | LON | TOR
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2020/09/23 Torsdag 20:00         Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson
Dag 2 2020/09/24 Fredag 20:00       Sara Junevik - Michelle Coleman - Louise Hansson
Startlistor och resultat - klick
Tävlingarna sänds direkt på Eurosport 1 och på Discovery Plus


Match 10 - AQC | IRON | NYB | TOK
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2020/09/25 Lördag 18:00          Erik Persson
Dag 2 2020/09/26 Söndag 18:00           Erik Persson  
Startlistor och resultat - klick



Match 11 - lagen ej klara
Tävlingsplats Neapel
Dag 1 2020/09/29 Onsdag 20:00          
Dag 2 2020/09/30 Torsdag 20:00        
Startlistor och resultat - klick

Spelschema finalen  i International Swimming League 2021

Match 18

Grand Final - tävlingsplats ej klar
Dag 1 2022/01/07 Fredag            
Dag 2 2022/01/08 Lördag 16:00

Alla foto från ISL -  Mine Kasapoglu och Mike Lewis

Alla matcher kan också ses på nätet via ILS:s hemsida - klick